Českolipská kotlina, Farská louka – přírodní památka

Pokud si vezmete mapu České republiky, zaměříte se na východní okraj chráněné krajinné oblasti České středohoří a zkusíte najít průsečík přímek spojujících Nový Bor – Žandov a Kamenický Šenov – Českou Lípu, ocitnete se ve vesničce Slunečná (okres Česká Lípa).

Farská louka

Krajina v této části Českolipska je plná kopců, lesů, luk a potůčků vlévajících se do řeky Ploučnice, podél kterých brzy zjara vykvétá ve velkém množství bledule jarní (Leucojum vernum). Projíždět v březnu tyhle nádherné končiny je velkým bledulovým zážitkem. Ale zpět do Slunečné.

Farská louka

Na louce pod kostelem a přilehlých soukromých zahradách leží maličká přírodní památka s mnohé říkajícím názvem Farská louka. Celé chráněné území zabírá pouze 0,73 ha, a to prosím po výrazném zvětšení v roce 1968. Územní ochrana byla zajišťována už ve třicátých letech 20. století.

Farská louka

Takto maličká území bývají obvykle chráněna pro výskyt určitého konkrétního druhu, jímž je zde překrásný šafrán bělokvětý (Crocus vernus). Dlouho nebyla vyjasněna otázka původnosti druhu na lokalitě, dnes je již všeobecně považován za vysazený místním farářem, údajně již někdy před rokem 1860. V současnosti zde každý rok vykvétá několik set jedinců, aby ohlásili přicházející jaro. Spolu se šafrány vykvétá i v okolí všudypřítomná bledule jarní (Leucojum vernum), o pár týdnů později i sasanka hajní (Anemone nemorosa) a prvosenka vyšší (Primula elatior).

Farská louka

Louka je pravidelně kosena, což je podmínkou pro zachování populace šafránu na Farské louce.
Za zmínku rozhodně stojí slavná Panská skála, vzdálená necelé čtyři kilometry a trochu vzdálenější slavné lokality mezi Českou Lípou a Bezdězem, proslulé nejen jako naleziště velevzácných orchidejí. Českolipsko zkrátka nabízí nepřeberné množství nádherných míst, která stojí za to vidět.

Farská louka

Fotografováno dne 16. 3. 2008.