Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité

Faurea galpinii

Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, vyskytuje se na severovýchodě Jihoafrické republiky (pouze v provinciích Mpumalanga a Limpopo) ve Svazijsku.

Ekologie: Roste v lemech horských lesů, v křovinaté vegetaci, často se objevuje na březích vodních toků. Kvete od září do ledna.

Faurea galpinii

Popis: Keř nebo menší strom dosahující výšky až okolo 10 m, s borkou šedou až tmavě hnědou, hladkou nebo vrásčitou a letorosty lysými nebo jemně chlupatými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, kopinaté až obkopinaté, 5–10 cm dlouhé a 2–2,5 cm široké, na bázi klínovité, po okraji zvlněné, na vrcholu špičaté, kožovité, nejprve načervenalé, záhy zelené, lysé nebo olysalé. Květenství je hroznovité, krátce stopkaté, vzpřímené, 8–10 cm dlouhé; listeny jsou vejčité, chlupaté; květy jsou oboupouhlavné, jejich stopka je asi 2 mm dlouhá, volný okvětní lístek je podlouhlý, asi 10 mm dlouhý, bělavý až nazelenalý, tyčinky jsou k němu přirostlé, čnělka je až 20 mm dlouhá, vyniklá. Plodem je kulovitý oříšek, bíle chlupatý.

Poznámka: Rod Faurea zahrnuje asi 15 druhů, které se vyskytují v subsaharské Africe a na Madagaskaru. Rodové jméno odkazuje na předčasně zemřelého jihoafrického botanika Williama Caldwella Faure (1822–44), Ernest Edward Galpin (1858–1941), jemuž vzdává poctu jméno druhové, byl sběratelem rostlin.

Faurea galpinii
Faurea galpinii

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 9. 9. 2018 (Svazijsko, kaňon Ngwempisi Gorge).