Syn.: Fedia caput-bovis Pomel, Fedia cornucopiae subsp. caput-bovis (Pomel) O. Bolòs et Vigo, Fedia cornucopiae var. graciliflora (Fisch. et C. A. Mey.) Thell., Fedia decipiens Pomel, Valeriana graciliflora (Fisch. et C. A. Mey.) Byng et Christenh.
Čeleď: Caprifoliaceae Juss. – zimolezovité

Fedia graciliflora

Rozšíření: Pochází ze západní části Středozemí. Roste v Portugalsku, zřejmě i ve Španělsku, dále v jižní Itálii a v Řecku, také na Baleárských ostrovech, Korsice, Sardinii, Sicílii a na Krétě. V severní Africe se vyskytuje v Maroku, Alžírsku, Tunisku a zasahuje až do Libye. Zavlečení bylo podchyceno ve vyšších částech italského vnitrozemí.

Fedia graciliflora

Fedia graciliflora

Ekologie: Stanovištěm jsou primárně rozvolněná místa v křovinách a v trávnících s nezapojenou vegetací jednoletek, sekundárně úhory, okraje cest a disturbovaná místa v sídlech. Vystupuje do nadmořské výšky 1200 m.

Popis: Jednoletá bylina, lodyhy jsou přímé, vysoké 10–30 cm, zejména výše vidličnatě větvené. Listy zpočátku tvoří přízemní růžici, dolní jsou dlouze řapíkaté, celokrajné, vyšší jsou přisedlé, zubaté; čepel je eliptická až vejčitá, 2–3,5 cm dlouhá a 1,4–2,5 cm široká. Květy tvoří strbouly složené ze zkrácených vidlanů; listeny jsou vejčité; kalich je redukovaný na 2 zahnuté zoubky, které se za plodu prodlužují; koruna je řepicovitá, 0,8–1,8 cm dlouhá, nachová až růžová, s dvoupyskými cípy 2,5–3 mm dlouhými; tyčinky jsou 2, přirostlé ke korunní trubce; semeník srůstá z 3 plodolistů, 2 z nich jsou zcela redukované. Plodem je vejcovitá nažka, 4–4,5 mm dlouhá.

Záměny: Vztah k blízce příbuznému druhu Fedia cornucopiae byl objasněn teprve v nedávné době; zmíněný druh se odlišuje absencí zakřivených výrůstků na nažkách a vyskytuje se zřejmě jen na Pyrenejském poloostrově a v Maroku.

Fedia graciliflora
Fedia graciliflora

Fotografoval Ivo Konopásek, dne 16. 5. 2018 (Itálie, Sicílie, Collesano).