Syn.: Aster concinnus Salisb., Aster coriaceus hort. ex DC., Aster fruticosus L., Aster fruticulosus Willd., Diplopappus extenuatus (Nees) DC., Diplopappus fruticosus (L.) Levyns, Diplopappus fruticulosus (Willd.) Less., Diplostephium extenuatum Nees, Diplostephium fruticulosum (Willd.) Nees, Diplostephium longipes Cass.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Felicia fruticosa
Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky. V rámci druhu se rozlišují 2 poddruhy, z nichž nominátní poddruh, Felicia fruticosa subsp. fruticosa, se vyskytuje pouze v provincii Western Cape, k němu se vztahuje naše obrazová dokumentace. Areál druhého poddruhu, Felicia fruticosa subsp. brevipedunculata, je oddělen tisícikilometrovou mezerou a je situován na severozápad do provincie Limpopo, přibližně mezi Johannesburg a hranice Zimbabwe.
Ekologie: Typické stanoviště jsou skalnaté hřbítky a kamenité svahy v nižších polohách, od hladiny moře do nadmořské výšky 300 m.
Felicia fruticosa
Popis: Nízký, bohatě větvený a často polštářovitě rostoucí keřík, dorůstá výšky 1 m; postranní větvičky jsou krátké, husté. Listy často vyrůstají ve svazečcích, jsou poněkud sukulentní, čárkovitě obkopinaté až čárkovité, zploštělé, celokrajné, jednožilné, lysé. Úbory jsou dlouze stopkaté, vyrůstají jednotlivě na koncích větví na stopkách 2,5–7,5 cm dlouhých; zákrov je polokulovitý, zákrovní listeny jsou střechovité, 3–4řadé; lůžko úboru je bez plevek; květy paprsku jsou samičí, s růžovofialovou nebo modrou ligulou; květy terče jsou oboupohlavné, trubkovité, žluté, na vrcholu s 5 cípy; čnělka nese zřetelné vymetací brvy. Nažky jsou stlačeně obvejcovité, chlupaté; chmýr je jednořadý.
Poznámka: Rod Felicia je blízce příbuzný pravým hvězdnicím (Aster); náleží do něj asi 85 druhů, rozšířených v subsaharské Africe, ale dvěma druhy (Felicia abyssinica a Felicia dentata) přesahuje i na Arabský poloostrov. Většina afrických druhů je soustředěna do nejjižnější části kontinentu, v části odpovídající květenné říši Capensis se jich vyskytuje asi 50.
Felicia fruticosa
Felicia fruticosa
Felicia fruticosa
Felicia fruticosa
Felicia fruticosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Table Mountain National Park, Cape Point).