Syn.: Bromus giganteus L., Avena gigantea (L.) Salisb., Bucetum giganteum Parn., Drymonaetes giganteus Fourr., Forasaccus giganteus (L.) Bubani, Lolium giganteum (L.) Darbysh., Schedonorus giganteus (L.) Holub, Zerna gigantea (L.) Panz. ex B. D. Jacks.
Česká jména: kostřava obrovská (Čelakovský 1879, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: kostrava obrovská (Dostál 1950, Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Festuca gigantea
Rozšíření: Roste v Evropě – od Irska a severozápadního Španělska na západě až do středního Ruska na východě, na jihu zasahuje ndo střední Itálie a na sever Balkánského poloostrova, na nejzazším severu chybí. Dále roste na Kavkaze, nesouvisle až k Altaji. Byla zavlečena do Severní Ameriky. U nás roste hojně od nížin do hor.
Ekologie: Roste v humózních listnatých lesích, v lužních lesích, od nížin až po horské polohy.
Festuca gigantea
Popis: Vytrvalá, trsnatá, svěže zelená tráva, vysoká 50–150 cm. Stébla jsou hladká, pevná, se 3–5 listy, až téměř pod latu objatá pochvou posledního listu. Čepele listů jsou ploché, na rubu lesklé, lysé, často spodní stranou nahoru převrácené. Jazýček je dlouhý asi 2,5 mm, blanitá ouška jsou nápadná, objímavá. Květenstvím je řídká, rozkladitá, chabá lata, se dvěma větévkami v uzlinách. Klásky jsou 3–10květé, plevy jsou nestejné, na okraji suchomázdřité. Plucha je osinatá, osina je 1–2 cm dlouhá, jemná, často křivolaká. Plodem je obilka. Kvete od července do srpna.
Festuca gigantea
Festuca giganteaFestuca gigantea
Festuca gigantea
Fotografováno dne 23. 7. 2011 (Praha, PP Údolí Kunratického potoka).