Syn.: Festuca airoides Lam., Festuca montis-aurei Delarbre, Festuca ovina var. supina (Schur) Hack., Festuca ovina subsp. supina (Schur) Schinz ex R. Keller, Gnomonia ovina var. supina (Schur) Lunell
Česká jména: kostřava nízká (Domin-Podpěra 1928, Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: kostrava nízka (Dostál 1950, Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Poaceae Burnett – lipnicovité
Festuca supina
Rozšíření: Hory téměř celé Evropy, na východ zasahuje až na Kavkaz. U nás pouze v Krkonoších, Králickém Sněžníku a v Hrubém Jeseníku, na Slovensku ve Velké Fatře, v Západních, Vysokých a Nízkých Tatrách.
Ekologie: Význačný horský druh rostoucí v alpinských trávnících, v lišejníkové a travnaté zóně tundry, na skalách a sutích, zřídka pod hranicí 1000 m n. m. Kvete v červenci a srpnu.
Festuca supina
Popis: Vytrvalá, hustě trsnatá, sivozelená, 10–30 cm vysoká rostlina. Stébla jsou tuhá, pochvy listů srostlé do 1/3–1/2, hladké, jazýček je krátký, ouškatý, čepele jsou oblé, hladké, štětinovité, na špičce drsné. Lata je hustá, 3–6 cm dlouhá, klásky jsou 3–5květé, nafialovělé, někdy zelenavé, plucha kratičce osinatá. Klásky jsou někdy živorodé.
Záměny: Podobná kostřava ovčí (Festuca ovina) se liší delší latou a zpravidla pouze u báze srostlými listovými pochvami, navíc nevystupuje do tak vysokých poloh.
Ohrožení a ochrana: Kostřava nízká patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3).
Festuca supinaFestuca supina
Festuca supina
Festuca supina
Fotografováno ve dnech 7. a 8. 7. 2012 (Krkonoše).