Syn.: Ficinia guttata Endl., Fimbristylis schinzii Boeckeler, Fimbristylis textilis Roxb., Holoschoenus nodosus (Rottb.) A. Dietr., Isolepis gracilis (Rudge) Sweet, nom. illeg., Isolepis holoschoenus Melliss, nom. illeg., Isolepis monocephala Steud., Isolepis nodosa (Rottb.) R. Br., Scirpoides nodosa (Rottb.) L. C. Br. ex R. T. F. Clifton, Scirpoides nodosa (Rottb.) Soják, Scirpus atropurpureovaginatus Boeckeler, Scirpus globosus Spreng. Scirpus glutinosus Banks et Sol. ex Hook. f., Scirpus gracilis Rudge, nom, illeg., Scirpus nodosus Rottb.
Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité
Ficinia nodosa
Rozšíření: Roztrhaný areál se rozkládá na jižní polokouli. Druh roste v jižní Africe v provinciích Northern, Western a Eastern Cape a KwaZulu-Natal, dále na jihozápadě, jihu a východě Austrálie, na Tasmánii, Novém Zélandě, také na ostrově Lorda Howa, Norfolk, na Kermadeckých a Chathamských ostrovech a na ostrovech svatého Pavla a Amsterdam. Výskyt na Cookových ostrovech, jakož i ve vnitrozemí Jihoafrické republiky vyžaduje potvrzení.
Ekologie: Provází písečné duny, periodické mokřady a písčitá pobřeží jezer. Je indiferentní vůči bazickým i kyselým podkladům, ale roste i na zasolených místech podél mořských břehů.
Ficinia nodosa
Popis: Trávovitá bylina; oddenek dorůstá 5–10 mm v průměru, je pokrytý červenohnědými šupinami až 1 cm dlouhými; lodyhy jsou tuhé, (15–)30–90(–120) cm vysoké, oblé nebo poněkud smáčknuté, za sucha proužkované. Listy jsou redukované na 3–6 pochev, nejvyšší pochva je 5–13 cm dlouhá, hnědá nebo červenohnědá, na vrcholu s šikmým, poněkud rozšířeným ústím. Květenství je hustý, zdánlivě postranní strboul 0,7–2 cm v průměru, složený z mnoha klásků, podpírá jej přímý, tuhý, na vrcholu pichlavý listen; klásky jsou vejcovité, 3–4 mm dlouhé, husté; plevy jsou široce vejčité, světle hnědé, na vrcholu červenavé, celokrajné, na vrcholu tupé, s nasazenou špičkou; květy jsou oboupohlavné; okvětní štětinky chybějí; tyčinky jsou 3; blizny jsou 3. Nažka je zploštělá až trojboká, asi 1 mm dlouhá i široká, lesklá, tmavohnědá až černá, na vrcholu s nasazenou špičkou.
Ficinia nodosa
Ficinia nodosa
Ficinia nodosa
Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 6. 1. a 10. 1. 2017 (Nový Zéland, South Island, Wharariki Beach a Abel Tasman National Park).