Syn.: Fimbristylis atollensis H. St. John, Fimbristylis biumbellulata Boeckeler, nom. illeg., Fimbristylis capitata Sieber ex C. Presl, nom. illeg., Fimbristylis capitulifera Merr., Fimbristylis ciliolata Steud., Fimbristylis glomerata (Schrad. ex Schult.) Nees, Fimbristylis glomerata (Schrad. ex Schult.) Urb., nom. illeg., Fimbristylis glomerata Boeck., Fimbristylis laevissima Steud., Fimbristylis melanospora Fernald, Fimbristylis monini Steud., Fimbristylis multifolia Boeckeler, Fimbristylis reunionis Steud., Fimbristylis rigida Kunth, Fimbristylis sintenisii Boeckeler, Fimbristylis spathacea var. depauperata T. Koyama, Fimbristylis umbellatocapitata Steud., Fimbristylis warburgii K. Schum. ex Warb., Iria cymosa (R. Br.) Kuntze, Iria glomerata (Schrad. ex Schult.) Kuntze, Iria multifolia (Boeckeler) Kuntze, Isolepis glomerata Schrad. ex Schult., Isolepis haenkei J. Presl et C. Presl, Isolepis rigescens (Willd. ex Schult.) C. Presl, Isolepis schraderi A. Dietr., Isolepis stricta (Roxb.) A. Dietr., Scirpus ciliolatus Boeckeler, Scirpus cymosus (R. Br.) Poir., nom. illeg., Scirpus cymosus Lam., Scirpus glomeratus Retz., nom. illeg., Scirpus rigescens Willd. ex Schult., Scirpus strictus Roxb.
Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité
Fimbristylis cymosa
Rozšíření: Pantropický druh s velkým areálem ve Starém i Novém světě, především v nížinách v blízkosti pobřeží. V Americe roste od Floridy až po jižní Brazílii, zvláště hojně na ostrovech v Karibském moři, ale i na Galapágách. V Africe je na západní straně znám od Senegalu po Kongo, na východě od Eritrey po Jihoafrickou republiku. Roztroušeně roste v tropické Asii až po souostroví Rjúkjú, v Austrálii zejména podél severního pobřeží. Také se vyskytuje na mnoha ostrovech v tropické části Indického a Tichého oceánu. V areálu je rozlišováno několik poddruhů.
Ekologie: Provází okraje mokřadů, roste na písčitých nebo štěrkovitých místech v okolí tůní nebo na prameništích. Vystupuje do nadmořské výšky 1800 m.
Fimbristylis cymosa
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s přímými nebo vystoupavými, hranatými lodyhami 5–40(–50) cm vysokými. Listy jsou často přitisklé k zemi, mnohořadé, ploché, čárkovité, 5–20 cm dlouhé a 0,5–2 mm široké, lysé, tuhé, nasivělé, na konci krátce hrotité. Květenství je obvykle hustý koncový kružel, podepřený krátkými listeny; klásky jsou obvykle krátce stopkaté, 3–5 mm dlouhé, světle hnědé; plevy jsou vejčité, asi 1,5 mm dlouhé, hnědé, na okraji blanitě lemované a slabě třásnité, na vrcholu tupé; květy jsou oboupohlavné, nejvyšší květy v kláscích jsou samčí nebo sterilní; okvětí chybí; tyčinka je 1(–2); semeník je svrchní, stylopodium chybí, blizny jsou 3. Plodem je trojboká, hladká, černá nažka 0,7–0,8 mm dlouhá.
Fimbristylis cymosa
Fimbristylis cymosa
Fimbristylis cymosa
Fotografováno dne 25. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Wádí Ash Shuwaimiyah).