Syn.: Agarico-carnis lingua-bovis Paulet, Boletus buglossum Retz., Boletus bulliardii J. F. Gmel., Boletus hepaticus Schaeff., Boletus hepaticus Vent., Ceriomyces hepaticus Sacc., Confistulina hepatica (Sacc.) Stalpers., Fistulina buglossum (Retz.) Pers., Fistulina endoxantha Speg., Fistulina hepatica var. endoxantha (Speg.) J. E. Wright, Fistulina sarcoides St.-Amans, Hypodrys hepaticus (Schaeff.) Pers., Hypodrys hepaticus (Schaeff.) Pers. var. hepaticus, Ptychogaster hepaticus (Sacc). Lloyd – volský jazyk
Čeleď: Fistulinaceae Lotsy – pstřeňovité
Fistulina hepatica
Rozšíření: Vyskytuje se v celém mírném pásmu severní polokoule, v Austrálii a východní Indii.
Ekologie: Vyrůstá v červenci až listopadu na pařezech i živých kmenech listnáčů, nejčastěji dubů, také buků a kaštanovníků, většinou u kořenů, někdy ale také na kmeni v několikametrové výšce. Upřednostňuje teplejší oblasti. Plodnice jsou jednoleté, vyrůstají jednotlivě nebo po několika se srostlými klobouky.
Fistulina hepatica
Popis: Klobouk je polokruhovitý, jazykovitého až konzolovitého tvaru, široký 5–30 cm, přirostlý bokem nebo krátkým třeněm k substrátu. V mládí má oranžově hnědou barvu, později masově červenou, ve stáří tmavě hnědou. Povrch je drsný až bradavčitý, za vlhka slizký. Rourky jsou válcovité, různě dlouhé, nejsou stěnami srostlé. Mají bělavou až okrovou barvu, později červenohnědou, póry jsou drobné, stejně zbarvené jako rourky, otlačením rezavějí. Dužnina je tlustá, šťavnatá, později podélně vláknitá, má masově červenou barvu se světlými žilkami, roní červenou tekutinu. Chuť je příjemná, nakyslá, vůně houbová. Výtrusný prach je rezavohnědý, výtrusy téměř bezbarvé, vejčité, o velikosti 4–5 × 3–4 µm.
Fistulina hepaticaFistulina hepatica
Záměna: Je prakticky nezaměnitelný.
Využití: Mladé plodnice jsou jedlé, nejlépe po odležení v mléce, upravují se jako maso.
Poznámka: Působí jádrovou hnilobu dřeva. Živý strom nezahubí, způsobí zhnědnutí dřeva napadeného stromu. Tmavé dřevo takového dubu je ceněno v nábytkářském průmyslu.
Fistulina hepatica
Fistulina hepatica
Fistulina hepatica
Fotografováno ve dnech 31. 8., 4. 9., 21. 9. 2008 a 17. 10. 2009 (okolí Roztok).