Ústav experimentální kosmetiky v Olomouci připravil pro své klienty senzační novinku: milujete-li rostliny a nemáte vlastní zahrádku, pěstujte je na svém vlastním těle!

Možná jste už i vy vyzkoušeli v posledních letech tolik módní „guerilla gardening“ – tedy vysazování rostlin na veřejných prostranstvích našich měst a obcí. Jistě vás těšilo, že rostlinky vámi vysazené na chudých sídlištních trávnících bohatě kvetou, ba některé se i rozšiřují do okolí. Ale určitě jste také zažili zklamání, když vaši květinovou kompozici někdo projel sekačkou na trávu nebo na ní zaparkoval buldozér. Tomu má napříště zabránit fantastický floring!

Významní odborníci z Hané – ve spolupráci s předními vědci ze zahraničí – vyvinuli jedinečnou metodu, která přímo do vašeho těla aplikuje semena okrasných nebo i užitkových rostlin, o které se pak můžete starat. Výhodou této metody je, že rostlinky máte neustále při sobě, nehrozí tedy, že je vám někdo neznámý otrhá. A je rozhodně perfektní, že se s takto vysazenými květinami můžete mazlit v podstatě neustále.

Jedná se o naprostou novinku, položili jsme proto hlavnímu experimentálnímu kosmetikovi dr. Danielu Bouquetovi několik otázek:

 • Pane doktore, jak se vlastně rostliny do lidského těla sázejí?
 • Různě! Nejčastěji vsazujeme jejich semínka do předem připravených jamek v kůži, eventuálně do nich aplikujeme již malé sazeničky. Pro speciální klientelu můžeme poskytnout i výsadby již vzrůstnější, velmi vyhledávaná je třeba výsadba živých plotů do pánských lysin, či jasmínu k nosním dírkám. V těchto případech už musíme až pod kůži.

 • Nemůže přinést tato výsadba člověku i nějaké těžkosti?
 • Absolutně vyloučeno, spíše naopak! Rostliny mají na lidský organismus blahodárný vliv. Živiny si berou jen z podkožního tuku, učinkují vlastně jako biologicky šetrná liposukce. A kdyby přece jen klientovi aplikace přinášela nějaké nenadálé problémy, může rostliny vždy odstranit buď mechanicky, anebo nějakým herbicidem.

 • Jaké druhy rostlin takto používáte?
 • Mnohé! Zákazník si může vybrat, zda na svém těle uvítá spíše zahrádku okrasnou nebo užitkovou. Z okrasných rostlin vysazujeme téměř všechny druhy skalniček, ty svými rozměry tělo příliš nezatěžují, navíc jsou vhodné třeba i pro příznivce zimních sportů, těmto rostlinám totiž nevadí ani drsnější klimatické podmínky. Ke skalničkám lze nainstalovat i pěknou kompozici z ušlechtilých kamenů či jen travertinu. Ale můžeme vám do těla vysadit třeba i pěkný smrček nebo borovičku. V těchto případech je samozřejmě již nutné počítat s většími rozměry výsadby. Zrovna nedávno jsme aplikovali jedné klientce do zátylku pěkný březový hájek a už se nám ozvala, že se jí pod břízkami podařilo najít dokonce i nějaký ten spontánní kozák březový. Velkým hitem je ale především výsadba rostlin užitkových. Zelenina z vašeho stehna může být vždy čerstvá – není nic lepšího, než svěží pažitka právě sklizená, což teprve sladká rajčátka z ušních boltců! A jistě nemusím říkat, že vlastní zelenina se mile projeví i v rodinném rozpočtu.

 • Zaznamenali jste při vašich výsadbách nějaká omezení?
 • Jen zahradnická. Není třeba vhodné kombinovat kapustu s routou nebo dobromyslí, tyto rostliny se totiž na společném záhoně nesnášejí. Dub vám zase pěkně neporoste společně s vlašským ořechem. Naše klienty o všech těchto kontraindikacích před výsadbou informujeme.

  Co říci na závěr? Lhali bychom, kdybychom tento převratný kosmetický trend nevítali s nadějí, že třeba jednou se najdou také jedinci, kteří svou zahrádku nebudou budovat jen pro potěchu oka. Možná, že se časem setkáme i s lidskými těly cennými z hlediska ochrany přírody. Kdo ví, zda třeba už někdy brzy nebude něčí tělesná schránka prohlášena za chráněné území s výskytem vzácných druhů rostlin.

  Milujete květiny? Využijte jedinečnou příležitost a nechejte si je implantovat do různých částí svého těla!
  Ukázka floringu
  No řekněte sami – tohle přece stojí za zkoušku!