FOENICULUM VULGARE Mill. – fenykl obecný / fenikel obyčajný

Syn.: Anethum dulce DC., Anethum foeniculum L., Anethum minus Gouan, Anethum panmori Roxb., Anethum panmorium Roxb. ex Fleming, Anethum pannorium Roxb., Anethum piperitum Ucria, nom, illeg., Anethum rupestre Salisb., Foeniculum azoricum Mill., Foeniculum divaricatum Griseb., Foeniculum dulce Mill., Foeniculum giganteum Lojac., Foeniculum officinale All., Foeniculum panmorium (Roxb.) DC., Foeniculum piperitum C. Presl, Foeniculum rigidum Brot. ex Steud., Ligusticum foeniculum (L.) Roth, Ligusticum foeniculum (L.) Crantz, Meum foeniculum (L.) Spreng., Meum piperitum Schult., Ozodia foeniculacea Wight et Arn., Selinum foeniculum E. H. L. Krause, Seseli dulce Koso-Pol., Seseli foeniculum Koso-Pol., Seseli piperitum Koso-Pol., Tenoria romana Schkuhr ex Spreng.
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Foeniculum vulgare
Rozšíření: Pochází pravděpodobně ze Středozemí (včetně Blízkého východu); vlivem dávného pěstování ale hranici přirozeného výskytu je obtížné stanovit. Původní areál snad zasahoval i na Madeiru, Krym, jižní svahy Kavkazu a do Zakavkazí. Výskyt na Kanárských ostrovech a východně od Turecka je zřejmě druhotný. Prokazatelně zplanělý je ve východní Asii, jižní Africe, v Severní i Jižní Americe i na Novém Zélandě.
V ČR a na Slovensku se občas pěstuje (v nedávné minulosti existovaly plošně rozsáhlé kultury na jižní Moravě v okolí Hustopečí), zplanění bylo hlášeno i z vyšších poloh, např. od Vimperka.
Ekologie: Přirozeným stanovištěm jsou výslunné křovinaté svahy, pastviny a okraje cest, také roste na úhorech a rumištích.
Foeniculum vulgare
Popis: Vytrvalá aromatická bylina (některé kulturní formy mohou být jednoleté nebo dvouleté); lodyha je větvená, 50–250 cm vysoká, sivozelená, oblá a hladká. Listy jsou střídavé; řapík je oblý, až 10 cm dlouhý; čepel je v obrysu trojúhelníkovitá, 3–4krát peřenosečná, 10–40 cm dlouhá a 10–35 cm široká, úkrojky posledního řádu jsou všesměrné, čárkovité až niťovité, 0,5–4 cm dlouhé; listové pochvy jsou blanitě lemované. Květenství je složený okolík, tvořený 6–8(–15) okolíčky na nestejných, 2–7 cm dlouhých stopkách; okolíčky se skládají z 15–20 květů; kališní cípy jsou zakrnělé; korunní lístky jsou eliptické, 1,3–2 mm dlouhé, sytě žluté. Plody jsou 6–10 mm dlouhé a 2–2,5 mm široké dvounažky, každá s 5 žebry, z nichž 2 postranní jsou křídlatě rozšířená.
Využití: Rostlina obsahuje v nati i plodech vonné silice, zejména anethol a fenchon; plody se užívají jako koření, zejména do sladkých pokrmů, ale i na chleba, při nakládání zeleniny, mohou být i součástí karí. Mají příznivý účinek na střeva (proti nadýmání), také usnadňují odkašlávání; existuje více odrůd, lišících se velikostí plodů i obsahem účinných látek, tedy vůní. Kultivary z okruhu Azoricum Group se pěstují jako zelenina pro dužnaté, hlízovitě ztloustlé pochvy přízemních listů: lze z nich připravovat salát nebo je zapékat.
Foeniculum vulgare
Foeniculum vulgare
Foeniculum vulgare
Foeniculum vulgare
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich: rostliny dne 24. 8. 2018 (Španělsko, Asturie, hora Naranco nad Oviedem), plody dne 21. 4. 2004 (ČR, Včelná).