Syn.: Fothergilla latifolia Pritz., Fothergilla monticola Ashe
Česká jména: kuska (Presl 1846), fotergila větší (Mareček 1996)
Čeleď: Fothergillaceae Nutt.; Hamamelidaceae R. Br. – vilínovité
Fothergilla major
Rozšíření: Druh pochází z jihovýchodní části USA, je domovem v jižním předhůří a v nižších polohách Appalačských hor, jeho areál se táhne od Arkansasu přes severní Alabamu až po Severní Karolinu. Do Evropy byl poprvé přivezen kolem roku 1780.
Ekologie: Roste v sušších horských lesích a křovinách, na suťových svazích, ale i na březích vodních toků, v nadmořských výškách od 150 až do 1300 m. Kvete od dubna do května.
Fothergilla major
Popis: Keř, 70–650 cm vysoký, se silnými větvemi a borkou světle šedou, hladkou. Řapíky jsou 3–10(–18) mm dlouhé, listové čepele široce eliptické nebo skoro okrouhlé až obvejčité, zřetelně nesymetrické, 2,5–13,5 cm dlouhé a 4,2–12,5 cm široké, na bázi nesymetricky zaokrouhlené až skoro uťaté, vzácněji i klínovité, v dolní části listu celokrajné, v horní části pak chobotnaté, vzácněji i celokrajné, na vrcholu špičaté nebo zaokrouhlené, na obou stranách s hvězdovitými chlupy nebo skoro lysé, s (4–)5–6(–7) páry žilek. Květenství je terminální, klasnaté, 3–6 cm dlouhé, přisedlé nebo krátce stopkaté; květy jsou oboupohlavné, vonné; kalich je zvonkovitý, 5–7(–9)cípý, vytrvává i v době plodu; korunní lístky chybí; tyčinek je (10–)22–34, jsou nápadné, jejich nitky jsou 6–17 mm dlouhé, bílé. Plody jsou dvoupouzdré tobolky, které dosahují délky až 13 mm.
Využití: Tento keř se vysazuje i ve středoevropských zahradách a parcích, dekorativní je především v době květu, dokáže však zaujmout i podzimní barvou listů. Roste poměrně pomalu, hodí se proto i do větších skalek.
Poznámka: Rod zahrnuje jen dva druhy, oba se vyskytují na jihovýchodě USA. V kultuře se objevuje i onen druhý druh Fothergilla gardenii, který se spolehlivě od zde představovaného druhu rozliší podle symetrické listové báze. Rodové jméno odkazuje na anglického lékaře J. Fothergilla.
Fothergilla major
Fothergilla major
Fothergilla major
Fothergilla major
Fotografovali Jana Möllerová, dne 2. 5. 2009 (Průhonice), a Ladislav Hoskovec, dne 21. 7. 2016 (Polsko, Vratislav, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego).