Syn.: Idria columnaris Kellogg
Čeleď: Fouquieriaceae DC.
Fouquieria columnaris
Rozšíření: Druh je mexickým endemitem, hlavní oblastí výskytu je Kalifornský poloostrov. Malá populace je izolovaná v Sonorské poušti při pobřeží Kalifornského zálivu, kde díky chladným vodám blízko břehu vznikají podobné podmínky jako na Kalifornském poloostrově.
Ekologie: Polopouštní oblasti, často roste pohromadě s obřími kaktusy (Pachycereus pringlei) nebo se sloními stromy (Bursera microphylla).
Fouquieria columnaris
Popis: Bizarně vyhlížející dlouhověká dřevina, až 20 m vysoká. Její základ tvoří sukulentní kmen s parenchymatizovaným xylémem se zásobami vody, ze kterého vyrůstají kratičké větve. Kmen se v pozdějším věku větví. Listy se vyvíjejí po dešti, jsou dvojího typu; listy primární časem odumřou a jejich řapík se změní v trn, listy sekundární vyrůstají z jejich úžlabí. Květy jsou žluté a vonné, nesené na vrcholu hlavního kmínku. Kvete od července do září, plodem je tobolka.
Fouquieria columnarisFouquieria columnaris
Fouquieria columnaris
Ohrožení a ochrana: Druh je zařazen na seznamu CITES.
Poznámka: Byl popsán v roce 1922, rod je pojmenován na počest francouzského lékaře P. E. Fouquiera. Jeden z rostlinných symbolů Kalifornského poloostrova. Anglické jméno druhu je boojum tree, španělské cirio.
Fouquieria columnaris
Fouquieria columnaris
Fotografováno v dubnu 2010 (Mexiko, Baja California).