Syn.: Dactylophyllum ehrhartii Spenn., Fragaria bargea Poit. et Turpin, Fragaria bifera (Sm.) Steud., Fragaria breslingea Ser., nom. illeg., Fragaria calycina Loisel., nom. illeg., Fragaria campana Poit. et Turpin, Fragaria cerinoalba Jord. et Fourr., Fragaria collina Ehrh., nom. illeg., Fragaria collivaga Jord. et Fourr., Fragaria consobrina Jord. et Fourr., Fragaria drymophila Jord. et Fourr., Fragaria dumetorum Jord., Fragaria grandiflora Thuill., Fragaria heterophila Poit. et Turpin, Fragaria majaufea Ser., nom. illeg., Fragaria nigra (Sm.) Steud., Fragaria pistillaris Poit. et Turpin, Fragaria rubricaulis Jord. et Fourr., Fragaria silvulicola Jord. et Fourr., Fragaria soyieriana Jord. et Fourr., Fragaria suecica Jord. et Fourr., Fragaria thomasiana Jord. et Fourr., Fragaria zapateriana Pau, Potentilla viridis (Weston) Prantl
Česká jména: jahodník chlumní (Domin et Podpěra 1928), jahodník trávnice (Domin et Podpěra 1928, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: jahoda zelená (Dostál 1950), jahoda trávnicová (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Fragaria viridis
Rozšíření: Druh roste v celé Evropě, kromě nejsevernějších oblastí, Velké Británie, západní Francie, Beneluxu a většiny plochy Pyrenejského poloostrova, v Asii se vyskytuje na severu Turecka, na Kavkazu a přes Sibiř a část Střední Asie zasahuje areál až po Krasnojarský kraj v Rusku. U nás se vyskytuje především dosti hojně v termofytiku, řidčeji v mezofytiku, v oreofytiku výjimečně.
Ekologie: Roste na pastvinách, suchých loukách, výslunných travnatých stráních, kamenitých stepích nebo světlých lesních okrajích, a to především na bazických, případně i neutrálních podkladech, na suchých půdách. Kvete v květnu a červnu.
Fragaria viridis
Popis: Vytrvalá bylina s krátkým šikmým oddenkem, vysoká nejčastěji 10–15 cm. Lodyha je přímá, bezlistá, zpravidla kratší než řapíkaté listy, v dolní polovině hustě rovnovážně odstále chlupatá. Listy v přízemní růžici, jsou trojčetné, palisty kopinaté. Lístky jsou na okraji pilovitě zubaté, hustě chlupaté, prostřední lístek s prostředním zubem nápadně nejmenším. Květy v chudém vrcholíku, lístky kalíšku jsou kopinaté, stejně dlouhé nebo delší než kalich, kališní lístky v době zralosti k jahodě přitisklé, korunní lístky navzájem se překrývající. Souplodí (jahoda) je hruškovité, tmavočervené, špatně oddělitelné od kalicha. Nažky jsou stejnoměrně rozložené a hluboko ponořené.
Záměny: Naše další jahodníky (Fragaria moschata a Fragaria vesca) mají od plodu odstálé kališní lístky.
Fragaria viridis
Fragaria viridis
Fragaria viridis
Fragaria viridis
Fragaria viridis
Fragaria viridis
Fotografováno ve dnech 15. 6. 2012 (u Nové Vsi u Velvar), 4. 5. a 6. 6. 2013 (Lidice).