Syn.: Francoa appendiculata f. albida Kuntze, Francoa appendiculata f. violacea Kuntze, Francoa glabrata DC., Francoa lyrata Ruiz et Pav., Francoa rupestris Poepp. ex Kunze, Francoa sonchifolia var. appendiculata (Cav.) Reiche
Čeleď: Francoaceae A. Juss.

Francoa appendiculata

Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, středochilský endemit s areálem táhnoucím se od regionu Valparaíso na severu až po Los Lagos na jihu. V 19. století bylo popsáno hned několik dalších druhů tohoto rodu, většina dnešních botanických databází (např. GBIF, POWO, Tropicos) je však klasifikuje jen jako variety či dokonce formy představovaného druhu – obvykle bývají uváděny variety Francoa appendiculata var. ramosa a F. a. var. sonchifolia.

Ekologie: Roste na přistíněných a vlhkých stanovištích ve valdivianských lesích, v horských údolích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2000 m.

Francoa appendiculata

Popis: Vytrvalá bylina, až 120 cm vysoká, buď téměř bezlodyžná nebo s lodyhou jen krátkou. Listy jsou přízemní, řapíkaté, lyrovité, chlupaté, koncový úkrojek je výrazně větší než úkrojky postranní, široce vejčitý, na bázi srdčitý, po okraji zvlněný až chobotnatý. Stvol je přímý, zakončený bohatým hroznovitým až latnatým květenstvím; květy jsou 4četné, kališní lístky kopinaté, zelené, korunní lístky jsou obvejčité, asi 10 mm dlouhé, bílé, narůžovělé až nafialovělé; fertilních tyčinek je 8, blizna je 4laločná. Plodem je tobolka.

Využití: Elegantní rostlina, v klimaticky příhodných oblastech světa se pěstuje v zahradách jako okrasná trvalka. V klimatických podmínkách střední Evropy vyžaduje bezmrazé přezimování.

Poznámka: Systematické zařazení tohoto rodu k náležité čeledi prošlo poměrně klikatým vývojem: Adrien Henri de Jussieu sice definoval čeleď Francoaceae už v roce 1832, avšak záhy přestala být akceptována, a tak rod Francoa býval řazen i k čeledi lomikamenovitých (Saxifragaceae) či medokvětovitých (Melianthaceae). Sama čeleď Francoaceae byla po více než 180 letech znovu etablována teprve v roce 2016 (APG IV). Všechny zástupce této čeledi najdeme v Jižní Americe a subsaharské Africe, patří k nim například také rody Balbisia, Greyia či Melianthus.
Francisco Franco, na nějž odkazuje rodové jméno, byl španělský lékař žijící v 16. století.

Francoa appendiculata
Francoa appendiculata
Francoa appendiculataFrancoa appendiculata
Francoa appendiculata

Fotografoval Mário Duchoň, dne 10. 2. 2019 (Chile, reg. Maule, pacifické pobřeží v okolí města Constitucion).