Syn.: Frankenia chevalieri Maire, Frankenia ifniensis Caball., Frankenia laevis subsp. phosphatica Maire, Frankenia thymoides Batt., Frankenia webbii Boiss. et Reut., Frankenia webbii f. thymoides (Batt.) Pau
Čeleď: Frankeniaceae S. J. Gray – frankeniovité
Frankenia corymbosa
Rozšíření: Roste na pobřeží Středozemního moře v jihovýchodě Španělska a v severní Africe v Maroku a Alžírsku. Hlášení o výskytu na Baleárských ostrovech, ve vnitrozemí Španělska a Maroka, jakož i na pobřeží Atlantiku se možná vztahují k jiným podobným druhům.
Ekologie: Stanovištěm jsou pobřežní skalky a písčiny, také zasolené deprese.
Frankenia corymbosa
Popis: Polokeřík vysoký (7–)10–30(–40) cm; stonky jsou na bázi dřevnaté, větvené, krátce chlupaté, šedavé, někdy načervenalé. Listy jsou vstřícné, kratičce řapíkaté, čárkovité, (2–)2,5–5(–8) mm dlouhé, na líci zelené, řídce chlupaté nebo lysé, podvinuté. Květenství jsou vrcholové vrcholíky; kalich je trubkovitý, 2–3(–4) mm dlouhý, žebernatý, často v rýžkách chlupatý, s krátkými cípy; korunní lístky jsou nehetnaté, 4–6(–6,5) mm dlouhé, bělavé až růžové, čepel je trojúhelníkovitá až klínovitá, na okraji třásnitě zubatá; tyčinek je 6, ve dvou kruzích; svrchní semeník srůstá obvykle z 3 plodolistů. Plodem je tobolka ukrytá ve vytrvalém kalichu.
Frankenia corymbosa
Frankenia corymbosa
Frankenia corymbosa
Fotografovala Jindřiška Vančurová dne 25. 4. 2011 (Španělsko, Cabo de Gata).