Syn.: Frasera angustifolia (Rydb.) Rydb., Frasera macrophylla Greene, Frasera stenosepala (Rydb.) Rydb., Swertia radiata (Kellogg) Kuntze, Tesseranthium angustifolium (Rydb.) Rydb., Tessaranthium radiatum Kellogg, Tessaranthium speciosum (Douglas ex Griseb.) Rydb.
Česká jména: ploskoplodka (Presl 1846)
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Frasera speciosa
Rozšíření: Druh západu USA a severu Mexika. Vyskytuje se v oblasti od západu Jižní Dakoty (Black Hills) až po sever a východ Kalifornie.
Ekologie: Roste na horských loukách a ve světlých lesích, v pásmu od podhůří až do subalpinského stupně. Kvete od června do srpna, kvetení probíhá u tohoto druhu v masovém měřítku, uskutečňuje se zhruba jednou za 2 až 4 roky.
Frasera speciosa

Frasera speciosa

Popis: Monokarpická bylina, na bázi dřevnatá, v době květu (50–)100–200(–250) cm vysoká. Přízemní listy jsou nahloučeny v růžici, jsou eliptické až obkopinaté, 25–50 cm dlouhé a 3–15 cm široké, lodyžní listy vyrůstají v přeslenech po 3–5, jsou menší. Květonosná lodyha se zvedá z přízemní listové růžice zhruba po 20 (či dokonce snad také až po 60) letech, vykvétá a následně celá rostlina odumírá. Květenství je velmi dlouhé, květy jsou stopkaté, sdružené v přeslenech, kalich je hned od báze dělený, 4četný, kališní lístky jsou 15–17 mm dlouhé, dlouze kopinaté, koruna je 4četná, korunní lístky jsou 15–20 mm dlouhé a 5–8 mm široké, žlutozelené s purpurovými až modrými skvrnkami. Plodem je tobolka, 20–26 mm dlouhá.
Poznámka: Rodové jméno odkazuje na skotského botanika Johna Frasera (1750–1811), který se zasloužil o poznání květeny Severní Ameriky (rostliny sbíral také v Rusku a Karibiku).
Frasera speciosa
Fotografováno v červenci 1983 (USA, Wyoming, Yellowstone National Park).