Čeleď: Pandanaceae R. Br. – pandánovité
Freycinetia villalobosii
Rozšíření: Endemit Mikronésie; popsán byl z Palau, kde roste na ostrově Babeldaob. Patří do dosti početného rodu (známo je více než 150 druhů), které rostou v jižní a jihovýchodní Asii a přesahují do Austrálie a Oceánie.
Ekologie: Provází stálezelené tropické lesy, a to jak na mezických, tak i na podmáčených stanovištích.
Freycinetia villalobosii
Popis: Dvoudomá stálezelená liána se vzdušnými kořeny. Listy jsou spirálovitě uspořádané, objímavě přisedlé, čárkovité, 50–60 cm dlouhé, 1,8–2 cm široké, zelené, kožovité, na okraji s drobnými ostrými kupředu směřujícími osténky, na rubu na střední žilce rovněž s řadou osténků, v níž se střídají větší a menší, listy se od poloviny délky směrem k vrcholu zužují a jsou zakončené asi 2 cm dlouhou ocasatou špičkou. Květy jsou jednopohlavné, bezobalné. Samičí květenství tvoří skupina 3–4 válcovitých šištic; šištice jsou dlouhé 6,5–7,5 cm a asi 1,5 cm široké. Po dozrání vzniká souplodí zelenavých bobulí, jejichž volné konce jsou asi 2 mm dlouhé, víceúhlé, na plochém vrcholu s jizvami po bliznách.
Poznámka: Druh dostal jméno po španělském mořeplavci, který v roce 1543 zřejmě jako první Evropan spatřil ostrovy Palau. Jmenoval se Ruy López de Villalobos (?1500–1544).
Freycinetia villalobosii
Freycinetia villalobosiiFreycinetia villalobosii
Freycinetia villalobosii
Freycinetia villalobosii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 22. a 23. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, les u jezera Ngardok a Ngardmau, u vodopádu Taki).