Syn.: Fritillaria graeca var. thessala Boiss., Fritillaria ionica Halácsy, Fritillaria ionica var. ochridana Micevski, Fritillaria pontica var. ionica (Halácsy) Turrill, Fritillaria thessala (Boiss.) Kamari, Fritillaria thessala subsp. ionica (Halácsy) Kamari, Fritillaria thessala subsp. reiseri Kamari
Čeleď: Liliaceae Juss. – liliovité
Fritillaria graeca
Rozšíření: Kromě středního a severního Řecka a Albánie se druh Fritillaria graeca vyskytuje i v oblasti bývalé Jugoslávie (Hercegovina, Černá Hora a Makedonie). Rozlišují se dva poddruhy – nominátní poddruh roste patrně jen ve střední a jižní části Řecka, F. g. subsp. thessala (na našich snímcích) ve zbytku areálu.
Ekologie: Roste na otevřených skalnatých stanovištích, na horských trávnících vápencových kamenitých strání, v křovinách i světlých lesích, v pásmu od 400 až do 2400 m n. m. Vykvétá od března do května až června.
Fritillaria graeca
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní cibulkou, 6–20(–30) cm vysoká, sivozelená. Lodyha je přímá, listy v počtu 5–12, dolní často vstřícné, 3,5–11 cm × 11–25 mm, horní někdy střídavé, užší, kopinaté, celokrajné. Květy po 1–2(–3), nicí, široce zvonkovité, 6četné, okvětní lístky zelené až purpurové, s šachovnicovou kresbou, vnější 18–35 × 7–10 mm, vnitřní 12–14 mm široké, nitky tyčinek jsou 7–10 mm dlouhé, čnělka je trojklaná. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Je zařazen k přísně chráněným druhům Bernské úmluvy.
Fritillaria graeca subsp. thessala
Fritillaria graeca subsp. thessalaFritillaria graeca subsp. thessala
Fritillaria graeca subsp. thessala
Fritillaria graeca subsp. thessala
Fritillaria graeca subsp. thessala
Fotografováno ve dnech 26. 5. 2014 (Bosna a Hercegovina, úpatí Magliče) a 29. 5. 2014 (Černá Hora, v oblasti Durmitoru).