Syn.: Fritillaria esculenta Adam, Fritillaria lutea var. latifolia (Willd.) Baker, Fritillaria nobilis Baker
Čeleď: Liliaceae Juss. – liliovité
Fritillaria latifolia
Rozšíření: Druh Kavkazu, vyskytuje se především v západní a centrální části Velkého Kavkazu, v ruském Předkavkazsku, gruzínském a ázerbájdžánském Zakavkazsku, je ale uváděn i ze severovýchodního Turecka.
Ekologie: Roste na subalpínských a alpínských loukách, kvete v závislosti na nadmořské výšce už od května až do července.
Fritillaria latifolia
Popis: Vytrvalá bylina s cibulkou dosahující až 1,5 cm v průměru. Lodyha je přímá, až 30 cm dlouhá, lysá, v horní části olistěná. Listy jsou střídavé, široce eliptické až kopinaté, nejspodnější až 8 cm dlouhé a až 3 cm široké, horní listy jsou asi 3 cm dlouhé a méně než 1 cm široké, na vrcholu špičaté, lysé. Květy vyrůstají jednotlivě na vrcholu lodyhy, stopky jsou zahnuté, v době plodu se napřimují, okvětní lístky jsou eliptické, tmavě purpurové, uvnitř nažloutle kostkované, až 3,5 cm dlouhé, vnější asi 1,5 cm široké, vnitřní až 2,5 cm široké; nitky jsou zhruba stejně dlouhé jako prašníky, pestík je stejně dlouhý jako tyčinky. Plodem je až 3 cm dlouhá tobolka.
Fritillaria latifolia
Fritillaria latifolia
Fritillaria latifolia
Fotografováno v červenci 1987 (Gruzie, Abcházie, centrální část Velkého Kavkazu) a v červenci 1993 (Rusko, západ Velkého Kavkazu, širší okolí Krasnoj Poljany).