FRITILLARIA MICHAILOVSKYI Fomin – řebčík / korunkovka

Čeleď: Liliaceae – liliovité

Fritillaria michailovskyi

Rozšíření: Druh horských oblastí severovýchodního Turecka. V Evropě je s oblibou pěstován v zahradách jako zjara kvetoucí okrasná cibulovina.

Ekologie: Roste na horských kamenitých svazích a v suti, v nadmořské výšce zhruba od 2000 až do 3000 m. Ve své domovině kvete v květnu a červnu, v evropských zahradách už v dubnu.

Popis: Vytrvalá bylina s cibulkou dosahující až 3 cm v průměru a lodyhou vystoupavou až přímou, 6–24 cm dlouhou, s 5–9 listy. Listy jsou střídavé, jen nejspodnější někdy skoro vstřícné, kopinaté, 5–9 cm dlouhé a 1–1,5 cm široké, šedozelené. Květy vyrůstají na konci lodyhy po 1–4, jsou stopkaté, široce zvonkovité, nicí, okvětní lístky jsou eliptické až vejčité, 2–3,2 cm dlouhé, purpurově hnědé, v horní čtvrtině až třetině lístku žluté; nitky tyčinek jsou 6–9 mm dlouhé, čnělka je 7–9 mm. Plodem je tobolka.

Využití: Vysazuje se na zahradních skalkách i do jarních květinových záhonů, vyžaduje dobrou drenáž a slunné stanoviště. Rostliny v přírodě bývají ve většině jednokvěté, méně často dvoukvěté nebo i vícekvěté.

Fritillaria michailovskyi
Fritillaria michailovskyi
Fritillaria michailovskyi
Fritillaria michailovskyi

Fotografováno v průběhu dubna 2003 (Česko, Vrbice a Brno, kultura).