Syn.: Fritillaria delphinensis Gren. et Godr. f. moggridgei Boiss. et Reut. ex Planch., Fritillaria meleagris L. subsp. moggridgei (Baker) K. Richt., Fritillaria moggridgei Baker, Fritillaria tubiformis Gren. et Godr. var. moggridgei (Baker) P. Fourn.
Čeleď: Liliaceae Juss. – liliovité
Fritillaria tubiformis subsp. moggridgei
Rozšíření: Druh Fritillaria tubiformis je endemitem Západních Alp, poddruh F. t. subsp. moggridgei se vyskytuje jen v jižní části tohoto horského celku, pouze v Přímořských a Savojských Alpách.
Ekologie: Roste na horských loukách a pastvinách, kamenitých stráních, také ve světlých lesích, obvykle na vápenci, v nadmořské výšce od 500 do 1500 m, vzácně i výše (až do 2000 m n. m.).
Popis: Vytrvalá bylina, 8–30 cm vysoká, geofyt, lodyha je přímá, nevětvená, bez přízemních listů, lodyžní listy střídavé, úzce kopinaté, 5–8 cm dlouhé a 8–12 mm široké. Květy jsou jednotlivé, zvonkovité, nící, 4–5 cm dlouhé, okvětní lístky žluté nebo žlutozelené, šachovnicovitě skvrnité. Kvete od května do července. Plodem je tobolka.
Záměny: Nominátní poddruh F. t. subsp. tubiformis se odlišuje purpurově zbarvenou korunou.
Ohrožení a ochrana: Tento druh řebčíku je chráněn zákony Francie a Itálie, uvedený poddruh patří k zákonem chráněným taxonům Itálie.
Fritillaria tubiformis subsp. moggridgeiFritillaria tubiformis subsp. moggridgei
Fritillaria tubiformis subsp. moggridgei
Fotografovali Cedrik a Štěpánka Haškovcovi, dne 24. 6. 2009 (Itálie, Přímořské Alpy, Col de la Lombarde / Colle della Lombarda).