Syn.: Fuchsia amoena DC., Fuchsia arborea Sessé et Moc., Fuchsia syringiflora Carrière, Schufia arborescens (Sims) Spach
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité
Fuchsia arborescens
Rozšíření: Pochází z Mexika, kde roste od Duranga až po Veracruz a Oaxacu. Druhotný výskyt byl zaznamenán na Azorských ostrovech.
Ekologie: Stanovištěm jsou smíšené lesy ve vlhkých roklinách a jejich křovinaté okraje, lokality leží v nadmořské výšce 1300–2900 m. Květy jsou v domovině opylovány kolibříky.
Fuchsia arborescens
Popis: Stálezelený keř vysoký 3–5,5 m. Listy jsou vstřícné nebo v 3(–4)četných přeslenech, řapík je 1,2–3 cm dlouhý; čepel je podlouhlá až obkopinatá, 5–15(–20) cm dlouhá a 2–5(–8) cm široká, tmavozelená, na bázi klínovitá, na vrcholu špičatá až zašpičatělá. Květenství je vrcholová mnohokvětá lata, 10–25 cm dlouhá a 9–20 cm široká; stopky květů jsou 0,9–1,8 cm dlouhé; květy jsou 4četné; kališní lístky jsou úzce kopinaté, 4–11 mm dlouhé a 1,5–2,5 mm široké, růžové až nachové, na vrcholu zašpičatělé; korunní lístky jsou 4–9 mm dlouhé, poněkud světlejší než kalich; tyčinek je 8, vnější jsou delší než vnitřní; češule je 3–8 mm dlouhá a 1–3 mm široká, čnělka je 9–17 mm dlouhá, růžová. Plodem je téměř kulovitá červenofialová bobule dosahující 0,8–1,2 cm v průměru.
Využití: Rostliny mají okrasný význam a jsou pomístně v zemích se subtropickým klimatem pěstovány. Plody jsou sladké a lze je konzumovat.
Poznámka: Blízce příbuzná Fuchsia paniculata tvoří menší keře a má listy vstřícné; navazuje na areál F. arborescens směrem do Střední Ameriky.
Fuchsia arborescens
Fuchsia arborescens
Fuchsia arborescens
Fotografovala Věra Svobodová, dne 19. 8. 2018 (Portugalsko, Azorské ostrovy, ostrov São Miguel, okolí Lagoa do Fogo).