Syn.: Fuchsia cuspidata Fawc. et Rendle
Česká jména: fuchsie, čílko (Polívka 1900), fuchsie (Dostál 1950, Mareček 1996)
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité
Fuchsia boliviana
Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky – z jihu Peru, Bolívie a severozápadu Argentiny, zdomácněla v celé Jižní Americe, zplaňuje i v dalších oblastech světa (např. Gran Canaria, Réunion, Havajské ostrovy, Nový Zéland). Byla popsána až v roce 1876.
Ekologie: Roste v chladných mechových tropických a subtropických lesích, v nadmořské výšce od 500 až do 3000 m. V kultuře se pěstuje ve stínu nebo polostínu, v mírném pásmu po krátkou dobu snese teplotu až -4 °C. Kvete v pozdním létě, květy jsou opylovány ve své domovině kolibříky, jinde včelami.
Fuchsia boliviana
Popis: Stálezelený a rychle rostoucí řídký keř, 2–4(–6) m vysoký. Celá rostlina je jemně chlupatá, listy jsou vstřícné nebo v přeslenech, velké, podlouhle eliptické s klínovitou bází, na konci zašpičatělé, s výraznou žilnatinou, řapíky jsou načervenalé. Květy jsou nicí, v koncovém hroznovitém květenství až 20 cm dlouhém, jednotlivé květy jsou 3–7 cm dlouhé, jasně červené, s úzkou trubkou a kališními lístky obrácenými zpět. Plody jsou červenofialové bobule, jedlé, nasládlé, příjemně vonící, asi 2,5 cm dlouhé, s množstvím semen.
Využití: Pěstují se jako dekorativní keře ozdobné květy i olistěním, jako živé ploty. Rozmnožují se semeny i řízky. Jedlé plody se nakládají.
Poznámka: Rod byl pojmenován po německém botanikovi Leonhardu Fuchsovi.
Fuchsia bolivianaFuchsia boliviana
Fuchsia boliviana
Fuchsia boliviana
Fotografováno od 19. do 22. 11. 2010 (Réunion, Cirque de Salazie, Cirque de Mafate, Cirque de Cilaos).