Syn.: Fuchsia discolor Lindl., Fuchsia macrostemma Ruiz et Pav., Fuchsia araucana F. Philippi in R. A. Philippi, Fuchsia chonotica Phil., Fuchsia coccinea Dryand., Thilcum tinctorium Molina
Česká jména: čílko dlouhostopečné (Presl 1846), fuchsie, čílko (Polívka 1900), fuchsie (Dostál 1950, Mareček 1996)
Slovenská jména: fuchsia (Dostál 1950), fuksia čílska (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité
Fuchsia magellanica
Rozšíření: Druh pochází z Chile (včetně ostrovů Juana Fernándeze) a jižní Argentiny. Pěstuje se v mnoha dalších oblastech světa, místy i zplaňuje (např. Azorské a Kanárské ostrovy, východní Afrika, Austrálie, Nový Zéland, Havajské ostrovy, Bolívie). V Evropě se pěstuje od 18. století.
Ekologie: Ve své domovině roste na světlinách a při okrajích smíšených a listnatých stálezelených vlhkých lesů, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Je vysazována v tropech, subtropech i v mírném pásmu, kde ale vyžaduje zimní kryt. Hlavní období kvetení je červenec až říjen, ve své domovině jsou květy opylovány ptáky, v Evropě hmyzem.
Fuchsia magellanica
Popis: Keř vysoký 1–3(–5) m, bohatě větvený, letorosty jsou tenké, lehce převislé, hladké, purpurově načervenalé. Starší kmínky mají loupající se borku. Listy jsou vstřícné nebo v přeslenech po 3–4, vejčitě kopinaté nebo podlouhle vejčité, dlouhé až 5 cm, s načervenalým řapíkem, červenými žilkami a s vroubkovaně zubatým okrajem. Květy jsou nící, 2–3 cm dlouhé, vyrůstají na dlouhých stopkách po 1-4 v úžlabí listů. Kališní trubka a špičaté kališní lístky jsou tmavě červené, korunní lístky jsou purpurové až modrofialové, obvejčité, asi 1 cm dlouhé. Plody jsou purpurové bobule asi 2 cm dlouhé.
Fuchsia magellanica
Fuchsia magellanica
Využití: Vysazuje se jako rychle rostoucí živý plot v bezmrazých oblastech, jako zajímavý solitér v mírném pásmu, kde potřebuje zimní kryt, mnoho hybridů se pěstuje jako hrnkové rostliny. Množí se semeny nebo řízky. Pěstuje se řada odrůd různého vzrůstu, barvy a velikosti květů i listů.
Poznámka: Rozlišuje se několik variet tohoto druhu, např. Fuchsia magellanica var. alba Clarence Elliott, var. conica (Lindl.) Bailey, var. discolor (Lindl.) Bailey, var. eburnea Pisano, var. gracilis (Lindl.) Bailey, var. macrostema (Ruiz et Pav.) Munz, var. molinae Espinosa, var. typica Munz. Některými autory jsou tyto variety hodnoceny i jako samostatné druhy.
Rod byl pojmenován po německém botanikovi Leonhardu Fuchsovi.
Fuchsia magellanica
Fotografováno od 15. do 22. 11. 2010 (Réunion – francouzský zámořský departement, Cirque de Salazie, Cirque de Mafate, Cirque de Cilaos).