Syn.: Fuchsia arborescens var. megalantha Donn. Sm., Fuchsia arborescens f. parva Munz, Fuchsia arborescens f. tenuis Munz, Fuchsia hamellioides Moc. et Sesse ex G. Don, Fuchsia liebmannii H. Lév.
Česká jména: čílko (Presl 1846), fuchsie, čílko (Polívka 1900), fuchsie (Dostál 1950, Mareček 1996)
Slovenská jména: fuchsia (Dostál 1950), fuksia (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité
Fuchsia paniculata
Rozšíření: Areál se táhne Střední Amerikou od Mexika po Panamu.
Ekologie: Roste v horských lesích, v lesních pláštích, na okrajích komunikací, v nadmořských výškách (1300–)1800–3400 m.
Fuchsia paniculata
Popis: Větší keř nebo malý stromek, někdy ovíjivý; dorůstá výšky 1–8 m; letorosty jsou často červené. Listy jsou vstřícné, křižmostojné; řapík je až 2,5 cm dlouhý; čepel je eliptická, 5–15 cm dlouhá a 3–5 cm široká, hladká, sytě zelená, lesklá, na bázi klínovitá, na okraji s oddálenými drobnými zoubky, na vrcholu zašpičatělá. Květy tvoří bohaté koncové laty s červeným vřetenem, jsou 4četné; češule je zdéli květních obalů, růžovofialová; kalich je 0,5–1 cm dlouhý, stejně jako koruna, růžovofialový; koruna je stejně zbarvená jako kalich; tyčinek je 8, nápadně vyniklých; semeník je spodní, blizna je knoflíkovitá. Plody jsou kulovité, asi 0,9 cm dlouhé, tmavofialové, lesklé bobule.
Fuchsia paniculata
Fuchsia paniculata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 1. 3. 2009 (Kostarika: San Isidro de El General, División).