Syn.: Fuchsia cordifolia Benth., Fuchsia intermedia Hemsl.
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité
Fuchsia splendens
Rozšíření: Areál se skládá ze dvou oddělených arel ve Střední Americe: severnější zahrnuje mexické státy Guerrero, Oaxaca, Veracruz a Chiapas, a dále Guatemalu a Salvador. Druhá leží v Kostarice a přilehlé západní části Panamy.
Ekologie: Stanovištěm jsou horské duboborové nebo mlžné lesy v nadmořských výškách 2000–3400 m. Nejčastěji roste jako terestrická rostlina, ale někdy i jako epifyt.
Fuchsia splendens
Popis: Keř, 0,5–2,5 m vysoký. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, většinou jednoduchá; čepel je 3,5–13 cm dlouhá a 0,8­–4 cm široká, vejčitá, na bázi zaokrouhlená až srdčitá, na okraji drobně zoubkovaná, na vrcholu špičatá nebo zašpičatělá; řapík je 1,2–8 cm dlouhý. Nicí trubkovité květy vyrůstají po jednom nebo po několika z paždí listů; květní stopky jsou 3,5–7,5 cm dlouhé; květní trubka je 2–6,5 cm dlouhá a 4–9 mm široká, bočně stlačená, stejně jako kalich růžová nebo červená; kališní cípy jsou kopinaté, 0,8–2 cm dlouhé; korunní cípy jsou vejčité, 0,6–1,2 cm dlouhé, zelenavé, s červenou bází; tyčinky jsou 1–2 cm dlouhé; semeník je spodní, úzce válcovitý. Plody jsou bobule, 2–4 cm velké, za zralosti tmavopurpurové.
Záměny: Od podobných středoamerických druhů fuchsií s úžlabními květy se pozná podle širokých, často na bázi srdčitých listů.
Fuchsia splendens
Fuchsia splendensFuchsia splendens
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 25. 2. 2014 (Kostarika, Cerro Chirripó).