GAGEA BOHEMICA (Zauschn.) Schult. et Schult. f. – křivatec český / krivec český

Syn.: Gagea zauschneri (Pohl) Pascher, Ornithogalum bohemicum Zauschn., Ornithogalum zauschneri Pohl, Reggeria bohemica (Zauschn.) Raf., Stellaris bohemica (Zauschn.) Samp., Stellaster bohemicus (Zauschn.) Kuntze
Česká jména: křivatec český (Presl 1819), snědek český (Sloboda 1852), žlutečka česká (Opiz 1852), křivatec český (Čelakovský 1879, Polívka 1912, Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: krivatec český (Dostál 1950), krivec český (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Liliaceae – liliovité

Gagea bohemica

Rozšíření: Areál nominátního poddruhu Gagea bohemica subsp. bohemica, který je zachycen na našich fotografiích, leží ve střední Evropě, a to v Česku, na Slovensku, v Rakousku a Maďarsku, snad i v Německu a možná i na Balkáně. Další poddruhy jsou známy ze Středozemí od Portugalska až po Turecko a Izrael, na severozápad až do Velké Británie; moderní taxonomická revize založená na rostlinách z celého areálu však dosud chybí.
V Česku se vyskytuje jednak v širším okolí Prahy, odkud byl popsán, zasahuje až na jižní okraj Českého středohoří a ke Kolínu; na Moravě je výskyt soustředěn do prostoru mezi Znojmem a Brnem, nedávno byl zjištěn také na píscích u Hodonína. Na Slovensku je znám jen z jižní části Malých Karpat mezi Bratislavou a Pezinkem a z okolí Nitry.

Ekologie: Provází nezapojenou vegetaci na osluněných, vysýchavých místech s velmi mělkou půdou, zejména na skalních teráskách a v xerotermních trávnících, nejčastěji na místech s převládajícími mechorosty. Preferuje živinami chudé písčité půdy na nevápenných podkladech; pokud roste na vápenci, pak výhradně na ploškách lokálně odvápněných. Listy vyrůstají v pozdním podzimu a květy se objevují na počátku vegetační sezóny, v letech s příhodným klimatem někdy již v lednu. Vykvétá jako jedna z prvních středoevropských rostlin, záhy po odkvětu zatahuje do cibulek.

Gagea bohemica

Popis: Velmi drobná, 2–6(–10) cm vysoká cibulnatá bylina; 2 nestejně velké cibulky jsou uloženy ve společném kulovitém obalu; lodyhy jsou lysé nebo řídce chlupaté. Přízemní listy jsou 2, niťovité, 3–7(–10) cm dlouhé, lysé nebo řidčeji chlupaté; lodyžních listů bývá 2–6, dolní je kopinatý, na okraji často brvitý, vyšší jsou užší. Květ je často jen jediný, řidčeji jich může být až 6; květní stopky jsou odstále chlupaté; okvětních lístků je 6, obvejčitých až obkopinatých, (1–)1,2–1,8 cm dlouhých, na špičce většinou zaokrouhlených, žlutých, na vnější straně zelenavých a často s červenohnědým proužkem; tyčinek je 6; semeník je svrchní.

Ohrožení a ochrana: V minulosti byl považován za kriticky ohrožený taxon, dnes se v ČR hodnotí jen jako silně ohrožený (C2r). Podrobným cíleným průzkumem se ukázalo, že stále u nás přežívá více než na 100 lokalitách a že spíše uchází pozornosti díky nepravidelnosti a extrémní časnosti kvetení. Jako silně ohrožený (§2) druh jej chrání i česká vyhláška. Na Slovensku je hodnocen jako ohrožený (EN) a je zde rovněž chráněn, ochranu požívá i v Maďarsku, v rámci druhu je chráněn i ve Francii.

Poznámka: Populace na našem území jsou téměř výhradně pentaploidní (2n = 60) a rozmnožují se prakticky jen vegetativně (plody se povětšinou nevyvíjejí). Malinké cibulky jsou adaptovány k přenosu větrem jako součást odnášeného prachu.

Gagea bohemica
Gagea bohemica
Gagea bohemica
Gagea bohemica
Gagea bohemica

Fotografovala Alena Vydrová, dne 9. 3. 2007 (Česko, Český kras, Hlásná Třebaň, břidlicový hřbet Políčko).