Syn.: Gaillardia bicolor var. aristata (Pursh) Nutt.
Česká jména: kokarda (Mareček 1996)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Gaillardia aristata
Rozšíření: Druh severozápadu Severní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od Yukonu po Oregon, Colorado a Minnesotu.
Ekologie: Roste na otevřených suchých a výslunných stanovištích, v lesních lemech a křovinách, v prérii, na písčinách, v pásmu od 200 až do 2900 m n. m. Kvete od května do srpna.
Gaillardia aristata
Popis: Vytrvalá bylina, 20–80 cm vysoká. Listy jsou střídavé, řapíkaté nebo přisedlé, obkopinaté až kopinaté, 5–15 cm dlouhé a 0,5–3(–4) cm široké, na okraji zubaté, nepravidelně laločnaté nebo i celokrajné, chlupaté. Stopka úboru je (5–)20–35 cm dlouhá, zákrovních listenů je 24–40, jsou vejčité až kopinaté, 10–15 mm dlouhé, chlupaté. Okrajových květů je (6–)12–18, někdy jsou nálevkovité, většinou jsou však jazykovité, s 3klanými ligulami, 15–35 mm dlouhé, žluté nebo žluto-červené, trubkovitých květů je 60–120, koruny jsou obvykle červené, někdy i žluté, 0,5–1,5 mm dlouhé. Plodem je nažka.
Využití: V Evropě se pěstují druhy rodu Gaillardia jako zahradní trvalky i letničky, nezřídka se jedná o hybridy označované jako Gaillardia ×grandiflora, které vznikly křížením druhu Gaillardia aristata s jinými druhy (pravděpodobně s G. pulchella). Tyto hybridogenní rostliny v Evropě i zplaňují (např. Mikulov).
Poznámka: Rod zahrnuje zhruba 15–17 druhů, které se vyskytují v Severní i Jižní Americe.
Gaillardia aristata
Gaillardia aristata
Gaillardia aristata
Gaillardia aristata
Gaillardia aristata
Gaillardia aristata
Fotografováno v průběhu roku 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Nosehill Park).