Syn.: Calonnea pulcherrima Buc’hoz, Gaillardia bicolor Lam., Gaillardia drummondii (Hook.) DC., Gaillardia lobata Buckley, Gaillardia neomexicana A. Nelson, Gaillardia picta D. Don, Gaillardia pulchella var. albiflora Cockerell, Gaillardia pulchella f. lorenziana Voss, Gaillardia pulchella var. picta (D. Don) A. Gray, Gaillardia pulchella var. simplex Voss, Gaillardia pulchella var. tubulosa Voss, Gaillardia scabrosa Buckley, Gaillardia villosa Rydb., Galordia alternifolia Raeusch.
Česká jména: kokarda sličná (Kubát 2002)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Gaillardia pulchella
Rozšíření: Severoamerický druh, pochází z jihu USA (od obou Karolín po Arizonu) a ze severního Mexika (Chihuahua, Coahuila, Nuevo León, Sonora, Tamaulipas). Je zdomácnělý v mnoha dalších severněji položených oblastech USA, také v Karibiku, na pacifických ostrovech (Havajské a Cookovy ostrovy, Francouzská Polynésie, Nová Kaledonie), v Makaronésii, Jihoafrické republice, v Číně a Japonsku. Je zavlečený i do některých zemí jižní, východní a střední Evropy, ojediněle bývá zaznamenáván i u nás.
Ekologie: Roste především v sušších teplých oblastech na písčitých nebo vápnitých půdách, na pastvinách, kolem cest, často na narušených místech, v nadmořské výšce od hladiny moře po 1800 m. Kvete po celý rok, hlavní období kvetení je květen až srpen.
Gaillardia pulchella
Popis: Jednoletá, někdy krátce vytrvalá bylina, dorůstá výšky 5–35(–60) cm. Lodyhy jsou přímé, větvené, chlupaté, listy střídavé, přisedlé nebo krátce řapíkaté, čepele v obrysu čárkovité, podlouhlé nebo kopisťovité, 1–5(–12) cm dlouhé, celokrajné, někdy zubaté nebo laločnaté, na povrchu s tuhými chloupky. Úbory o průměru 4–6 cm jsou terminální, na stopkách 3–10(–20) cm dlouhých, zákrovní listeny v počtu 18–28 jsou čárkovité nebo úzce trojúhelníkovité, 6–14 mm dlouhé, obvykle brvité. Jazykovitých květů je většinou 8–14, vzácně chybějí, ligula je u báze načervenalá až purpurová, u vrcholu žlutá až oranžová, 13–30 mm dlouhá. Trubkovité květy v počtu 40–100 jsou nažloutlé až fialové nebo hnědé, často dvoubarevné, 5–8 mm dlouhé, krátce chloupaté. Plody jsou nažky, 2–2,5 mm dlouhé, s chmýrem.
Využití: Druh Gaillardia pulchella, jeho kultivary nebo hybridy mezi G. pulchella a G. aristata se pěstují jako okrasné; mají vysokou toleranci k suchu, nejlépe prospívají v suchém horkém klimatu v plném slunci.
Gaillardia pulchella
Gaillardia pulchella
Gaillardia pulchella
Gaillardia pulchella
Fotografováno dne 28. 8. 2014 (USA, Utah, Monticello).