GALEOLA LINDLEYANA (Hook. f. et Thomson) Rchb. f. – galeola Lindleyova

Syn.: Cyrtosia lindleyana Hook. f. et Thomson, Erythrorchis lindleyana (Hook. f. et Thomson) Rchb. f., Galeola kwangsiensis Hand.-Mazz., Galeola lindleyana var. unicolor Hand.-Mazz., Galeola matsudae Hayata.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Systematické zařazení: podčeleď Vanilloideae (Lindl.) Szlach., tribus Vanilleae Blume – vanilovníkovité

Galeola lindleyana

Rozšíření: Zaujímá rozsáhlý areál od subtropických oblastí středního a východního Himálaje (Nepál, Bhútán, východní Indie, jihovýchodní Tibet), přes jihozápadní Čínu (provincie Jün-nan, S’-čchuan, Kuej-čou, Kuang-si, Kuang-tung), střední Čínu (provincie Chu-nan, Che-nan, jižní Šen-si, An-chuej) na Tchaj-wan a Sumatru.

Ekologie: Roste v řídkých lesích nebo rozvolněných houštinách na vlhkých, humusem bohatých a pak i skalnatých stanovištích v údolích, v polohách mezi 700 m (střední Čína) a 3000 m n. m. (východní Himálaj, odkud však existují i údaje až 3600 m).

Galeola lindleyanaGaleola lindleyana

Popis: Vytrvalá mykoheterotrofní (holomykotrofní) bezlistá, terestrická bylina. Podzemní oddenek 2–3 cm v průměru, s řídkými, silnými rhizomy a vejčitými šupinami na uzlinách. Lodyha vzpřímená, silná a na bázi téměř dřevnatá, 1–3 m vysoká, zakončená podlouhlou latou až přes 60 cm dlouhou, zpočátku chloupkatá, často s červenohnědým odstínem, s oddálenými uzlinami s vejčitými až široce kopinatými šupinami. Lata tvořená koncovým a několika postranními, v dolní části řídkými, až 10 cm dlouhými hrozny složenými ze 3–10 květů vyrůstajících téměř od báze hroznů na dlouhých, štíhlých semenících připomínajících květní stopku; šupiny na bázi hroznů vejčitě kopinaté, lžicovitě prohnuté, až 3 cm dlouhé, ± lysé, listenovité šupiny podobného tvaru, ale jen do 1 cm dlouhé, vně rezavě pýřité. Semeníky obvykle obloukovitě zakřivené, hustě rezavě pýřité, s květy ± převislými. Květy 3–4 cm v průměru, žluté; vnější okvětní lístky eliptické nebo vejčitě eliptické, přibližně 2 × 1 cm, kýlnaté, vně hustě a krátce rezavě pýřité; vnitřní okvětní lístky široce vejčité, lysé, okolo 1,5 cm široké; pysk vypouklý, téměř okrouhlý, asi 1,5 cm široký, nelaločnatý, uvnitř s papilami, na okrajích roztřepený; sloupek kyjovitý, okolo 7 mm dlouhý; kvetení v květnu až srpnu. Tobolky podlouhle vřetenovité, 8–20 cm dlouhé a okolo 2 cm široké.

Ohrožení a ochrana: Druh má rozsáhlý areál, často v méně osídlených horských oblastech. Lokálně může být omezován kácením a vypalováním lesních biotopů, ale celkově nemůže být hodnocen ani v kategorii zranitelný. Mezinárodně je chráněn obchodní úmluvou CITES.

Galeola lindleyanaGaleola lindleyana
Galeola lindleyana

Fotografováno dne 17. 7. 1992 (Čína, jihovýchodní část vnitřního Tibetu, údolí Pchalung Cangpo poblíž Tchengmaj, 2150 m n. m.).