Syn.: Galeopsis variegata Wender., Galeopsis versicolor Spenn., Galeopsis walteriana Schltdl., Galeopsis murriana Borbás et Wettst. ex Murr
Česká jména: konopice pýřitá (Opiz 1852, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: konopnica páperistá (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Galeopsis pubescens
Rozšíření: Roste ve střední, jižní a východní Evropě, od Německa po Ukrajinu a od Polska do severní a střední Itálie a na Balkán. U nás se vyskytuje roztroušeně od nížin vysoko do hor.
Ekologie: Jedná se o nitrofilní druh, který roste v křovinách, v lesních lemech, v pobřežních houštinách, často na místech ovlivněných člověkem jako jsou návsi, rumiště, kolem městských dvorů a zahrad, někdy také jako plevel. Kvete od července do října.
Galeopsis pubescens
Popis: Jednoletá bylina s větvenou lodyhou vysokou 20–50 cm. Lodyhy jsou přímé, přitiskle měkce pýřité, pod uzlinami mírně ztlustlé, jen s řídkými odstálými chlupy pod uzlinami a na hranách. Zvláště v horní části často se stopkatými žlázkami s červeným sekretem, především u osluněných rostlin. Listy jsou řapíkaté, vejčité, pilovité. Lichopřesleny tvoří 2–8 květů, listeny jsou podobné listům, listence jsou kratší než kalich. Kalich je pěticípý, zvonkovitý, kališní cípy jsou na bázi úzké, takže je mezi nimi patrný rovný okraj kališní trubky. Koruna je dvoupyská, velká, 2–3× delší než kalich, purpurově červená se žlutou skvrnou v dolní části trubky, vzácně celá žlutá. Dolní pysk je trojlaločný, s nápadnými vystouplými výrůstky. Střední lalok dolního pysku je přibližně čtvercový. Plodem je tvrdka.
Galeopsis pubescens
Galeopsis pubescens
Fotografováno dne 23. 6. 2011 (Praha, PP Údolí Kunratického potoka).