Syn.: Galeopsis tetrahit L. subsp. grandiflora L., Galeopsis versicolor Curtis, Tetrahit sulfureum Fourr., Galeopsis flavescens Borbás
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Galeopsis speciosa
Rozšíření: Eurasijský druh, areál se rozprostírá od Británie a Francie přes Skandinávii, Island, střední Evropu, severní Itálii a sever Balkánského poloostrova až do Ruska, východně zasahuje až k Jeniseji. Byl zavlečen i do Severní Ameriky. U nás se vyskytuje roztroušeně až hojně ve středních a vyšších polohách.
Ekologie: Roste ve stinných lesích a křovinách, na březích vodních toků, také jako plevel v polích a podél cest, půdy vyhledává vlhké, bohaté na živiny, vyskytuje se v pásmu od pahorkatin až do hor.
Popis: Jednoletá bylina, 60–150 cm vysoká, lodyha přímá, 4hranná, bohatě větvená, štětinatě chlupatá, listy řapíkaté, vejčitě kopinaté, na okrajích zubaté, květy ve 4–14květém lichopřeslenu, koruna až 4 cm dlouhá, žlutá, střední lalok dolního pysku fialový, po stranách s úzkým světle žlutým lemem, kvete od července do září. Druh je dosti variabilní, rozdíly se projevují v odění lodyhy, ve velikosti květů i intenzitě zbarvení koruny.
Galeopsis speciosaGaleopsis speciosa
Fotografováno v září 2005 (okolí Frýdku).