GALIANTHE BRASILIENSIS (Spreng.) E. L. Cabral et Bacigalupo

Syn.: Diodia anthospermoides Cham. et Schltdl., Diodia brasiliensis Spreng., Diodia polymorpha Cham. et Schltdl., Spermacoce ambigua Brandegee, Triodon anthospermoides (Cham. et Schltdl.) DC., Triodon polymorphum (Cham. et Schltdl.) DC.
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité

Galianthe brasiliensis

Rozšíření: Druh Jižní Ameriky, vyskytuje se v jižní a jihovýchodní Brazílii, na severu zasahuje až do státu Bahia (Caatinga, Cerrado, Mata Atlântica), v Uruguayi, Paraguayi a na severovýchodě Argentiny (na jihu areál zasahuje až k Río de la Plata). Ze Střední Ameriky (Mexiko, Belize, Guatemala) je uváděn poddruh Galianthe brasiliensis subsp. angulata.

Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích, v travnaté i křovinaté vegetaci, ve stálezelených i poloopadavých lesích a lesních lemech, často na březích vodních toků. Kvete v průběhu celého roku.

Galianthe brasiliensis

Popis: Bohatě větvený polokeř, 30–70(–100) cm vysoký, s větvemi v průřezu hranatými, na hranách úzce křídlatými, lysými nebo jen řídce chlupatými. Listy jsou vstřícné, obvykle vyrůstají v lichopřeslenech, jsou eliptické až obvejčité, 3–35 mm dlouhé a 1–11 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, na líci lysé, na rubu zdrsněné, s jedinou viditelnou hlavní žilkou. Květenství je tyrsoidní, květy jsou krátce stopkaté, kalich je 2–4cípý, se 2 cípy velkými, koruna je řepicovitá, až 3,5 mm dlouhá, bílá, se 4 korunními cípy. Plodem je tobolka, až ­2,5 mm dlouhá, po stranách stlačená, jemně chlupatá.

Poznámka: K rodu Galianthe je v současnosti řazeno 52 akceptovaných druhů (POWO 2019), které se vyskytují ve Střední a především Jižní Americe.

Galianthe brasiliensis
Galianthe brasiliensis
Galianthe brasiliensis

Fotografovala Věra Svobodová, dne 11. 3. 2019 (Uruguay, okolí Colonia del Sacramento).