Syn.: Galinsoga parviflora var. quadriradiata (Ruiz et Pav.) Poiret, Galinsoga ciliata (Raf.) S. F. Blake, Galinsoga caracasana (DC.) Schultz, Galinsoga aristulata E. P. Bicknell, Galinsoga urticaefolia (Knuth) Bentham
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Galinsoga qudriradiata
Rozšíření: Původní ve Střední Americe – Mexiko, ale je uváděn i z jihu Brazílie, severní Argentiny, Bolívie. Dnes je druhotně rozšířen do mírného a subtropického pásu téměř celého světa. U nás se vyskytuje téměř na celém území od nížin po hornaté oblasti. Poprvé byl u nás zaznamenán na konci 19. století.
Ekologie: V Jižní Americe roste v nadmořských výškách od 900 až do 3500 m. V Evropě se objevuje zejména na místech ovlivněných člověkem – polích, zahradách, úhorech, rumištích nebo železničních náspech. Upřednostňuje světlá a středně vlhká až sušší stanoviště a neutrální až mírně kyselé půdy bohaté na živiny. Kvete od června do října.
Popis: Jednoletá, 20–60 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, větvená, oblá, hustě štětinatě odstále chlupatá. Listy vstřícné, řapíkaté až téměř přisedlé, čepel široce vejčitá až vejčitě kopinatá, až 6 cm dlouhá a 4,5 cm široká, hrubě oddáleně zubatá, roztroušeně chlupatá. Květenstvím je vidlan složený z úborů. Jednotlivé úbory mají 5–8 mm v průměru, většinou 5 jazykovitých květů. Ligula jazykovitých květů je bílá, trojklanná, stejně dlouhá nebo delší než ½ průměru žlutého terče, který se skládá z 20–60 trubkovitých květů. Plodem je nažka.
Galinsoga qudriradiataGalinsoga qudriradiata
Galinsoga qudriradiataGalinsoga qudriradiata
Galinsoga qudriradiata
Fotografováno dne 4. 9. 2005 (Soběšín).