Syn.: Galium pumilum Murray subsp. cespitosum (Ramond) Rouy
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Galium cespitosum
Rozšíření: Pyrenejský endemit vyskytující se na francouzské i španělské straně Pyrenejí.
Ekologie: Druh roste v horských trávnících, pastvinách i na skalách, na břidlicích nebo žulách, ve výškách od 1800 do 3000 m n. m. Místy vytváří husté porosty.
Galium cespitosum
Popis: Nízká, trsnatá, 2–6 cm vysoká, vytrvalá bylina. Lodyha lysá, poléhavá nebo vystoupavá, rozvětvená. Internodia různě dlouhá, kratší, ale i delší než listy. Listy přisedlé, nejčastěji v pěti- až osmičetných přeslenech, 2,0–5,5 mm dlouhé, do 0,6 mm široké, šikmo nahoru směřující nebo kolmo odstálé, většinou vzhůru ohnuté, čárkovité až obkopinaté, lysé. Květenství terminální, chudokvěté, nejčastěji s jedním až třemi květy, potom jsou květní stopky delší než listeny, někdy až s pěti květy, pak jsou květní stopky obvykle kratší než listeny. Koruna bílá, někdy při okrajích korunních cípů nazelenalá, kolovitá, korunní cípy na vrcholu tupé. Merikarpia lysá, 1,2–1,3 mm dlouhá. Kvete od června do srpna.
Záměny: V Pyrenejích roste podobný druh Galium pyrenaicum Gouan. Rostliny tohoto druhu při sušení zůstávají zelené, narozdíl od G. cespitosum, které hnědne až černá. G. pyrenaicum se zároveň liší květními stopkami, které jsou o mnoho kratší, než listy. Na společných lokalitách byli pozorováni kříženci G. cespitosum a G. pyrenaicum.
Galium cespitosumGalium cespitosum
Galium cespitosum
Fotografováno dne 18. 8. 2009 (Francie, Parc National des Pyrénées, Pic du Midi de Bigorre).