Syn.: Galium croceum Ruiz et Pav., Galium hypocarpium (L.) Fosberg, Relbunium croceum (Ruiz et Pav.) K. Schum., Relbunium hypocarpium (L.) Hemsl., Rubia crocea (Ruiz et Pav.) DC., Rubia hypocarpia (L.) DC., Valantia hypocarpia L.
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Galium hypocarpium
Rozšíření: Rozlehlý areál tohoto druhu se táhne od střední Mexika a Antil přes celou Střední Ameriku, jihoamerické Andy i Brazilskou vysočinu až po Ohňovou zemi. Druh je dosti variabilní, rozlišuje se několik vnitrodruhových taxonů, snad nejvyhraněnější jsou poddruh G. h. subsp. alluviale, který se vyskytuje v nižších polohách severovýchodní Argentiny, a G. h. subsp. buxifolium z brazilského státu Minas Gerais.
Ekologie: Roste v galeriových lesích, v podhorských a horských mezofilních lesích, v křovinách, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 3200 m.
Galium hypocarpium
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou až vystoupavou, 100–200 cm dlouhou, hranatou, chlupatou nebo olysalou. Listy vyrůstají v přeslenech po 4, jsou eliptické až obvejčité, 3–15(–22) mm dlouhé a 2–5(–8) mm široké, na bázi zaokrouhlené, podvinuté, na vrcholu tupé nebo špičaté, chlupaté. Květy vyrůstají v úžlabí listů většinou jednotlivě nebo ve svazečcích po 2–3, stopky jsou 5–15 mm dlouhé; koruna je kolovitá, 4četná, 1,5–2,5 mm dlouhá, bílá, nazelenalá až nažloutlá. Plody jsou dužnaté dvounažky, které jsou oranžové až červené, lysé nebo chlupaté.
Využití: Z kořenů tohoto svízele se vyrábí červené barvivo.
Galium hypocarpium
Galium hypocarpium
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 8. a 11. 1. 2016 (Venezuela, Sierra Nevada de Mérida, nad obcí Los Nevados).