Syn.: Galium barrelieri Salzm., Galium ellipticum Willd. ex Hornem., Galium hirsutum Nees, nom. illeg., Galium neesianum Req. ex DC., Galium ovalifolium A. Schott ex Schult., Galium rotundifolium subsp. ovalifolium (A. Schott ex Schult.) Rouy
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Galium scabrum
Rozšíření: Pochází ze západní části Středozemí, roste od Španělska po Itálii, dále na Elbě, Korsice, Sardinii, Sicílii a okolních ostrůvcích, zatímco v severní Africe se vyskytuje od Maroka po Tunisko. Také roste na Madeiře a na Kanárských ostrovech.
Ekologie: Provází opadavé i stálezelené mediteránní lesy, často v porostech s dominantním dubem cesmínovitým (Quercus ilex). Vystupuje až do nadmořské výšky 1200 m.
Galium scabrum
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina vysoká 30–50 cm; lodyhy jsou hranaté, dlouze odstále chlupaté. Listy jsou uspořádány ve 4četných přeslenech, přisedlé, vejčité, 2–3,5 cm dlouhé a 1­–1,6 cm široké, na vrcholu tupé. Květenství je tvořené vidlany; stopky květů jsou 4–8 mm dlouhé; kalich je zakrnělý; koruna je kolovitá, bílá, dosahuje průměru 2,5–3,5 mm; tyčinky jsou 4; semeník je spodní. Plody jsou kulovité dvounažky o průměru asi 2 mm, pokryté háčkovitými osténky.
Poznámka: Druh blízce příbuzný svízelu okrouhlolistému (Galium rotundifolium), který je však drobnější, na vegetativních částech lysý a má podstatně chudší květenství.
Galium scabrum
Galium scabrum
Galium scabrum
Fotografováno dne 8. 6. 2018 (Francie, Korsika, Vix, Étang de Palo).