Syn.: Galium brandegei A. Gray, Galium ruprechtii Pobed.
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Galium trifidum
Rozšíření: Cirkumpolárně rozšířený arktoalpínský druh. Jeho areál se táhne velkou částí Severní Ameriky (celá Kanada, USA kromě států na jihu a především jihovýchodě země), Grónskem, východní a severní částí Asie (Kamčatka, Japonsko, Korea, Sibiř) i severní Evropou (Fennoskandie, sever evropského Ruska), velmi vzácně se objevuje i ve francouzských Pyrenejích a v polských Mazurech. V tomto areálu je rozlišováno několik poddruhů.
Ekologie: Roste v lesnatých oblastech, většinou na vlhkých až mokrých stanovištích, v bažinách, v blízkosti vody. Kvete od června do srpna.
Galium trifidum
Popis: Vytrvalá bylina s křehkou vystoupavou lodyhou, která je 10–30 cm dlouhá, čtyřhranná, větvená, chlupatá. Listy rostou ve 4četných přeslenech, jsou krátce řapíkaté, čárkovité až kopisťovité, 6–14 mm dlouhé, 1–3,5 mm široké, na rubu chlupaté. Květenství je axilární, 2–3květé, květy dosahují průměru 3–10 mm, jsou 3četné, nazelenalé až bílé. Plodem je dvounažka, 1–2 mm dlouhá.
Ohrožení a ochrana: V americkém státě New Jersey je zařazen k ohroženým druhům, objevuje se jako druh zranitelný v Červeném seznamu Polska, ve Francii je chráněn zákonem.
Galium trifidum
Galium trifidum
Fotografováno v červenci 2013 (Kanada, Alberta, South Glenmore Park).