Syn.: Asperula galioides Jacquem. ex Hook. f., Galium brachiatum Pursh, Galium bryophyllum Goldb. ex DC., Galium cuspidatum Muhl., Galium jalapense Schltdl., Galium longicaule Raf., Galium obovatum Schltdl. et Cham., Galium paridifolium Eschsch. ex Ledeb., Galium pennsylvanicum W. P. C. Barton, Galium suaveolens Wahlb.
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Galium triflorum
Rozšíření: Cirkumpolárně rozšířený druh – v Severní Americe se vyskytuje v mnoha státech USA (především v severní polovině země), skoro v celé Kanadě, Grónsku, v Asii na Sibiři (Burjatsko, Irkutsk, Novosibirsk, Tomsk, Tjumen), na ruském Dálném východě (Kamčatka, Chabarovsk, Kurily, Sachalin, Přímoří), v severní Číně (Heilongjiang, Jilin, Nei Monggol, Sichuan), Japonsku (Hokkaidó, Honšú), také v severní Evropě (Fennoskandie, sever evropského Ruska).
Ekologie: Roste ve vlhkých lesnatých oblastech, v nadmořských výškách do 2000 m. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 30–100 cm dlouhou, hranatou, lysou nebo chlupatou. Listy v přeslenou po 5–6, krátce řapíkaté až přisedlé, kopinaté, 2–6 cm dlouhé, nasládle vonící. Květenství je terminální nebo axilární, většinou 3květé; květy jsou 4četné, dosahují průměru 2–4 mm, koruny jsou bílé. Plodem je chlupatá dvounažka, dosahující 2–3 mm v průměru.
Galium triflorum
Galium triflorum
Galium triflorum
Fotografováno v srpnu 2013 (Kanada, Alberta, Bragg Creek).