Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Lacertidae
Syn.: Lacerta galloti Oudart, 1839
Česká jména: veleještěrka modroskvrnná
Anglická jména: Gallot’s lizard

Gallotia galloti, veleještěrka modroskvrnná
Gallotia galloti, veleještěrka modroskvrnná

Rozšíření: Endemický druh Kanárských ostrovů, vyskytuje se na ostrovech Tenerife a La Palma, rovněž na několika malých ostrůvcích v jejich blízkosti, byl introdukován i na ostrovy El Hierro a Fuerteventura.
V areálu je rozlišováno několik poddruhů, nominátní poddruh je z jižní a centrální části ostrova Tenerife (odtud pocházejí i naše snímky), na severu tohoto ostrova žije ještě poddruh Gallotia galloti subsp. eisentrauti, na severovýchodě Tenerife najdeme zase poddruh G. g. subsp. insulanagae (Parque rural de Anaga). Na ostrově La Palma se vyskytuje rovněž úzce endemický poddruh Gallotia galloti subsp. palmae. Jednotlivé poddruhy se od sebe odlišují především detaily v zabarvení samců.

Způsob života: Vyskytuje na kamenitých a skalnatých stanovištích v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 3000 m, objevuje se i na kamenných zdech. Nominátní poddruh se žije především v zóně nad tenerifskými borovými lesy.
Živí se rostlinnou stravou, květy, listy i zralými plody rostlin, ale nepohrdne ani hmyzem. Páří se v dubnu až červnu, samice přibližně po 30 dnech od spáření klade 3–7 vajec.

Popis: Ještěrka 30–40 cm dlouhá, s hlavou poměrně velkou, až 15 cm dlouhou, s modrým hrdlem a modrými skvrnkami na bocích, někdy i se žlutými pruhy. Nohy jsou dlouhé a silné.

Gallotia galloti, veleještěrka modroskvrnná
Gallotia galloti, veleještěrka modroskvrnná

Fotografovala Věra Svobodová, ve dnech 24. a 25. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, oblast Las Cañadas, okolí vulkánu Teide).