Syn.: Boopis agglomerata var. laciniata (Miers) Hauman, Boopis araucana Phil., Boopis bellidifolia Phil., Boopis dubia Phil., Boopis laciniata (Miers) Ball, Boopis miersii Phil, Boopis reichei Phil., Boopis scapigera J. Rémy, Boopis spathulata Phil., Boopis ventosa f. pulvinata Kuntze, Nastanthus agglomeratus var. laciniatus (Miers) Reiche, Nastanthus araucanus (Phil.) Reiche, Nastanthus bellidifolius (Phil.) Reiche, Nastanthus bellidifolius var. chubutensis (Speg.) Hicken, Nastanthus chubutensis Speg., Nastanthus laciniatus Miers, Nastanthus scapigerus (J. Rémy) Miers, Nastanthus spathulatus (Phil.) Miers, Nastanthus spathulatus var. bellidifolius (Phil.) Pontiroli
Čeleď: Calyceraceae R. Br. ex Rich.

Gamocarpha scapigera

Rozšíření: Nevelký areál se rozkládá v Jižní Americe ve střední části Chile, v regionech Valparaíso až Los Lagos, a v Argentině, kde roste v provinciích Mendoza a Neuquén a izolovaně ještě na severozápadě provincie Santa Cruz. Výskyt na Ohňové zemi vyžaduje potvrzení.

Ekologie: Stanovištěm jsou otevřené sutě a mělké skeletovité půdy nad horní hranicí lesa ve vysokých nadmořských výškách. Kvete od prosince do února.

Gamocarpha scapigera

Popis: Vytrvalá bylina, vytváří růžice 10–25 cm v průměru a krátkou centrální lodyhu 3–10 cm vysokou. Listy jsou kopisťovité, 1–4 cm dlouhé a 0,5–2,5 cm široké, poněkud dužnaté, na bázi zvolna zúžené, celokrajné, zubaté až nepravidelně peřenolaločnaté, na vrcholu zaokrouhlené. Kulovité strbouly na silných stopkách 2–12 cm dlouhých nesou 45–80(–150) květů; pod strbouly jsou listeny, které srůstají do zákrovu s 5–7 široce trojúhelníkovitými, hrotitými cípy; kališní lístky jsou polokruhovité, 1–1,4 mm dlouhé; koruna je nálevkovitá, s trubkou 4–4,5 mm dlouhou a cípy asi 2,5 mm dlouhými; tyčinek je 5, přirostlých ke korunní trubce; semeník je spodní, čnělka je asi 6 mm dlouhá, vyniklá. Plody jsou nažky 3–5,5 mm dlouhé, s 5 žebry, zakončené vytrvalým kalichem.

Poznámka: Molekulárně biologické bádání přineslo v poslední době (2018) poznatek, že pro tradičně rozlišovaný rod Nastanthus je parafyletický. Existuje pro něj starší jméno Gamocarpha a je do něj třeba přeřadit i několik druhů, doposud řazených do rodu Boopis.

Gamocarpha scapigera
Gamocarpha scapigera

Fotografoval Mário Duchoň, dne 16. 2. 2019 (Chile, reg. Santiago, okolí Baños Morales).

Literatura:
Denham S. S., Brignone N. F., Johnson L. A. et Pozner R. E. (2019): Using integrative taxonomy and multispecies coalescent models for phylogeny reconstruction and species delimitation within the „Nastanthus–Gamocarpha“ clade (Calyceraceae). – Molec. Phylogen Evol. 130: 219–226.