Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Gamochaeta neuquensis

Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se na středochilsko-argentinském pomezí, v argentinských provinciích Neuquén a Río Negro, v Chile potom v regionech Metropolitana de Santiago, Los Lagos, pravděpodobně i Magallanes y de la Antártica Chilena.

Ekologie: Roste na exponovaných horských hřebenech a svazích, v suťovištích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1200 m. Kvete od prosince do února.

Gamochaeta neuquensis

Popis: Vytrvalá trsnatá bylina, 5–12 cm vysoká, mnoholodyžná, s lodyhami vystoupavými až přímými, jednoduchými, bělovlnatými, hustěji olistěnými při bázi. Listy jsou úzce obvejčité, 10–17 mm dlouhé, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé, hrotité, po obou stranách bělovlnaté. Úbory vyrůstají ve svazečcích na vrcholu lodyhy, bývá jich méně než 10, jsou podepřeny listem, obvykle se na lodyze nacházejí ještě 1–2 méně početné svazečky úborů v úžlabí níže položených listů; zákrov je úzce zvonkovitý, asi 4 mm dlouhý, zákrovní listeny jsou seřazeny ve 3–4 řadách, jsou hnědé, vnější vejčité, asi 2 mm dlouhé, chmýřité, špičaté, vnitřní kopinaté, asi 3,5 mm dlouhé, špičaté, lysé; samičích květů je asi 12, jsou nitkovité, žlutobílé, při vrcholu nachově naběhlé, oboupohlavných květů je 4–5, ty jsou trubkovité, žlutobílé s nachovým vrcholem, až 3 mm dlouhé. Plodem je nažka s chmýrem až 3 mm dlouhým.

Poznámka: K rodu Gamochaeta je v současnosti započítáváno zhruba 62 druhů.

Gamochaeta alpina
Gamochaeta alpina
Gamochaeta alpina
Gamochaeta alpina

Fotografoval Mário Duchoň, dne 27. 1. 2019 (Argentina, prov. Neuquén, Parque Nacional Nahuel Huapi, Cerro Bailey Willis).