GARDENIA RUTENBERGIANA (Baill. ex Vatke) J.-F. Leroy – gardénie

Syn.: Gardenia succosa Baker, Genipa rutenbergiana Baill. ex Vatke
Česká jména: kucinár (Presl 1846), gardénie (Mareček 1996)
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité

Gardenia rutenbergiana

Rozšíření: Endemit západního Madagaskaru, byl zaznamenán v provinciích Antsiranana, Mahajanga, Fianarantsoa a Toliara. Na severu areálu se vyskytuje nominátní poddruh (na našich snímcích), v jižní části areálu a na jihu centrálního horského masivu ostrova se rozlišuje poddruh Gardenia rutenbergiana subsp. australis.

Ekologie: Roste v suchých lesích, v xerofilních křovinách a trnitém buši, v travnaté savaně i na člověkem ovlivněných stanovištích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1250 m.

Gardenia rutenbergiana

Popis: Keř až menší strom, (1–)3–6(–10) m vysoký, s borkou našedlou nebo světle hnědou. Listy jsou střídavé, řapík je 1–14 mm dlouhý, listová čepel je eliptická až obvejčitá, (14–)20–98 mm dlouhá a (5–)12–52 mm široká, na bázi zaokrouhlená nebo klínovitá, celokrajná, někdy mírně podvinutá, na vrcholu špičatá nebo tupá, řídce chlupatá nebo lysá, s 5–12 páry vedlejších žilek; palisty jsou vejčité, 2,2–4,2 mm dlouhé, lysé nebo řídce chlupaté. Květenství je terminální, 1–2(–3)květé; květy jsou oboupohlavné, 5(–6)četné, vonné, krátce stopkaté, češule je 1,9–3,2 mm dlouhá, lysá nebo řídce chlupatá, kališní trubka je (1–)2–3,8(–6) mm dlouhá, kališní cípy jsou úzce trojúhelníkovité až čárkovité, 1,2–6(–9) mm dlouhé, lysé nebo řídce chlupaté, špičaté; koruna je zvonkovitá až nálevkovitá, (8–)11–19 mm dlouhá a 11–17 mm široká, nejprve bílá, později nažloutlá, lysá nebo řídce chlupatá, cípy jsou vejčité, až 9 mm dlouhé; nitky tyčinek jsou jen 1,5 mm dlouhé, prašníky až 5,2 mm dlouhé, čnělka je jediná. Plod je kulovitý až elipsoidní, 12–14 mm dlouhý, řídce chlupatý, se zřetelnými zbytky kalicha.

Poznámka: Rod Gardenia je dosti početný, v současnosti je v něm akceptováno 134 druhů, které se vyskytují v tropických a subtropických oblastech východní polokoule, v oblasti od Afriky přes jižní Asii až po tichomořské ostrovy. Na Madagaskaru najdeme čtyři druhy, všechny jsou endemické.

Gardenia rutenbergiana
Gardenia rutenbergiana

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Mahajanga, region Melaky, Bekopaka).