Syn.: Gardenia somalensis Chiov., Gardenia stupinocarpa Chiov.
Česká jména: kucinár (Presl 1846), gardénie (Mareček 1996)
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité

Gardenia volkensii

Rozšíření: Druh subsaharské Afriky, vyskytuje se v oblasti od Somálska a Keni přes Tanzanii, Angolu a Botswanu až do Mosambiku a východních provincií Jihoafrické republiky. V rámci druhu se rozlišují tři poddruhy, kromě nominátního jsou to ještě Gardenia volkensii var. saundersiae a G. v. subsp. spathulifolia.

Ekologie: Roste v mopanových lesích, v křovinaté vegetaci na suchých písčitých stanovištích, na březích vodních toků, v savaně, v nadmořských výškách zhruba od 120 až do 1200 m.

Gardenia volkensii

Popis: Keř nebo strom dosahující výšky 1–10 m, s borkou šedou, hladkou a větvemi šedivými, lysými nebo chlupatými. Listy jsou vstřícné, přisedlé až krátce řapíkaté, nahloučené na konci větví, obvejčité, 2–9,5 cm dlouhé a 1–5,5 cm široké, na bázi klínovité, na vrcholu většinou zaokrouhlené, lysé nebo jemně chlupaté; palisty jsou 2–5 mm dlouhé. Květy vyrůstají jednotlivě, otevírají se v noci, jsou oboupohlavné, vonné; kalich je 7–9cípý, 6–15 mm dlouhý; koruna je bílá nebo bělavá, postupně se její barva mění na žlutou až oranžovou, trubka je 5–12,5 cm dlouhá, úzká, korunních cípů je 6–9, jsou eliptické až úzce obvejčité, 2–7 cm dlouhé. Plod je elipsoidní až skoro kulovitý, 4–11 cm dlouhý a 2,7–10 cm široký, bělavý až šedooranžový.

Využití: Plody jsou vyhledávanou lahůdkou pro opice, slony i antilopy, listy spásají žirafy a další býložravci. Dřevo je velmi tvrdé a vhodné pro řezbářskou produkci, kořeny a listy nacházejí uplatnění v africké tradiční medicíně. Dřevina je však i rostlinou magickou – má ochraňovat proti zlým duchům a bleskům.

Poznámka: Georg Ludwig August Volkens (1855–1917), na kterého odkazuje druhové jméno, byl německý botanik, který sbíral rostliny v tehdejší německé východní Africe, ale také na tichomořských ostrovech.

Gardenia volkensii
Gardenia volkensii
Gardenia volkensii
Gardenia volkensii

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 2. a 3. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Kruger National Park).