Syn.: Indokingia crassa Hemsl., Polyscias crassa (Hemsl.) Lowry et G. M. Plunkett
Česká jména: obhubec (Presl 1846)
Čeleď: Araliaceae Juss. – aralkovité
Gastonia crassa
Rozšíření: Endemit Seychelských ostrovů, vyskytuje se pouze na vyšších, žulových, tzv. vnitřních ostrovech. Zaznamenán byl na ostrově Mahé, Silhouette a Praslin. Na Seychelách rostou ještě další 2 velmi podobné endemické druhy rodu.
Ekologie: K vidění ve vyšších polohách ostrovů, v nadmořských výškách (300–)500–800 m, nejčastěji v lesích nebo na okrajích skal. Prostředí je tropické, ale s průměrnými teplotami kolem 23–25 °C a vysokou vzdušnou vlhkostí; srážkové úhrny mohou dosahovat až kolem 4000 mm, přičemž zčásti se na tom podílí kondenzace oblačnosti.
Gastonia crassa
Popis: Keř nebo strom, dorůstá výšky až 10 m, zpravidla tvoří přímý kmen, rozvětvený teprve v horní čtvrtině. Listy jsou 20–50 cm velké, lichozpeřené, s 2–4 páry lístků. Lístky jsou téměř přisedlé, oválné až podlouhlé, 8–20 cm dlouhé a 3–5 cm široké, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené. Květenství je alespoň zčásti vidličnatě větvené, na konci s nepočetnými okolíky. Květy mají asi 7 mm v průměru, jsou kalíškovité, zelenavé, nesou velké množství tyčinek a tvoří spodní semeník. Plody jsou kulovité, asi 1 cm velké, ve zralosti tmavě fialové až černé peckovičky.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu IUCN je Gastonia crassa řazena ke zranitelným druhům (VU).
Gastonia crassaGastonia crassa
Gastonia crassa
Gastonia crassa
Gastonia crassa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 2., 4. a 9. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: NP Morne Seychellois, Morne Blanc a Copolia; ostrov Praslin: Glacis Noir).