Syn.: Avena fragilis L., Cylichnium fragile (L.) Dulac, Gaudinia affinis Gand., Gaudinia avenacea P. Beauv., Gaudinia bicolor Gand., Gaudinia biloba Gand., Gaudinia castellana Gand., Gaudinia colorata Gand., Gaudinia conferta Gand., Gaudinia eriantha Gand., Gaudinia filiformis Albert, Gaudinia gracilescens Gand., Gaudinia multiculmis Gand., Gaudinia neglecta Gand., Gaudinia orientalis Gand., Gaudinia pallida Gand., Gaudinia pluriflora Gand., Gaudinia pubiglumis Gand., Gaudinia rigida Gand., Gaudinia stenostachya Gand., Gaudinia todaroi Gand., Gaudinia valdesii Romero Zarco, Meringurus africanus Murb., Trisetum hohenackeri C. Presl
Česká jména: lámavka křehká (Kubát 2002)
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité

Gaudinia fragilis

Rozšíření: Mediteránně-makaronéský druh. V Evropě se vyskytuje od Portugalska po Řecko a Krym, na sever zasahuje až do jižní Anglie (původnost zdejšího výskytu se někdy zpochybňuje). Roste i na Azorách, Madeiře a na Kanárských ostrovech, v severní Africe se vyskytuje od Maroka po Libyi. Údaje jsou i z jihu Ruska, Zakavkazí, Turecka, Sýrie, Libanonu a Izraele. Druhotně byl zjištěn v dalších evropských zemích, např. v Německu, vzácně byla zjištěna zavlečená i v ČR.

Ekologie: Roste na loukách a pastvinách, zejména na vlhčích stanovištích, místy i na úhorech. Vystupuje do nadmořské výšky 1200 m.

Gaudinia fragilis

Popis: Jednoletá trsnatá tráva vysoká 30–60(–100) cm; stébla jsou přímá. Listy jsou střídavé, čárkovité, ploché, 1,5–2 mm široké, na pochvách a okrajích čepele s roztroušenými chlupy; jazýček je málo zřetelný. Květenství je řídký prodloužený dvouřadý lichoklas; klásky jsou 3–4květé, 1–1,2 cm dlouhé; dolní pleva je asi 3 mm dlouhá, horní 6–8 mm dlouhá, s vyniklými žilkami; pluchy jsou 6–7,5 mm dlouhé, s kolénkovitou osinou vyrůstající ze hřbetu 5–8 mm dlouhou. Plody jsou okoralé obilky asi 4 mm dlouhé.

Poznámka: Do rodu Gaudinia se dnes řadí pět druhů; tento má největší areál. Z ostatních roste Gaudinia hispanica ve Španělsku, Gaudinia maroccana a Gaudinia valdesii v Maroku a Gaudinia coarctata na Azorských ostrovech. Jean François Aimé Théophile Philippe Gaudin (1766–1833) byl švýcarský pastor a významný botanik, autor vícesvazkové Flóry Švýcarska.

Gaudinia fragilis
Gaudinia fragilis
Gaudinia fragilis

Fotografovali Gianmaria Bonnari a Vít Grulich, dne 8. 6. 2018 (Francie, Korsika, Aléria, Étang de Palo).