Syn.: Brossaea caespitosa (Poepp. et Endl.) Kuntze, Gaultheria minima (Phil.) Sandwith, Gaultheria minima (Phil.) Sandw., Pernettya minima Phil., Pernettya quadrifida Phil.
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité

Gaultheria caespitosa

Rozšíření: Jihoamerický druh, vyskytuje se ve střední části Chile v regionech Valparaíso, Santiago, O’Higgins, Maule, Los Lagos a Aysén a v Argentině v provinciích Mendoza, Neuquén, Río Negro, Chubut a Santa Cruz.

Ekologie: Součást alpínské vegetace nad horní hranicí lesa, roste na mělkých skeletovitých půdách. Lokality leží v nadmořské výšce 1500–2500 m.

Gaultheria caespitosa

Popis: Stálezelený jednodomý polokeřík, tvoří husté polštářovité trsy vysoké 3–5 cm; větvičky jsou lysé nebo olysalé, hustě olistěné. Listy jsou střídavé, eliptické, 2–3(–5) mm dlouhé a 1,5–2 mm široké, kožovité, obvykle s nezřetelnou žilnatinou, na bázi klínovité a nanejvýš kratičce řapíkaté, celokrajné nebo s 1–3 drobnými zoubky, na vrcholu tupé. Květy jsou obvykle 4četné, vyrůstají jednotlivě na krátkých stopkách v paždí listů; kališní cípy jsou vejčité, asi 1,5 mm dlouhé; samčí květy mají baňkovitou až krátce válcovitou korunu 4–5 mm dlouhou, s cípy asi 1 mm dlouhými; 8 tyčinek; pistillodium je asi 1 mm dlouhé; samičí květy jsou rovněž baňkovité, 3–4 mm dlouhé; staminodií je 8, bez prašníků; semeník je asi 1 mm dlouhý, čnělka je asi 2 mm dlouhá. Plodem je bílá kulovitá tobolka, chlopně zůstávají dužnaté.

Poznámka: Od ostatních chilsko-argentinských druhů rodu se liší kompaktním poduškovým habitem a převážně 4četnými květy.

Gaultheria caespitosa
Gaultheria caespitosa
Gaultheria caespitosa
Gaultheria caespitosa
Gaultheria caespitosa

Fotografoval Mário Duchoň, dne 28. 1. 2019 (Argentina, prov. Río Negro, Parque Nacional Nahuel Huapi, okolí jezera Laguna Cab).