Syn.: Gaultheria rupestris var. parvifolia Hook. f.
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Gaultheria crassa
Rozšíření: Endemit Nového Zélandu, vyskytuje se na obou hlavních ostrovech. Na tomto souostroví se celkově vyskytuje 12 druhů libavek, z nichž devět je endemických, dva druhy jsou zavlečené (Gaultheria mucronata a G. shallon).
Ekologie: Roste v horské až alpínské křovinaté vegetaci, na ledovcových morénách a otevřených skalnatých stanovištích. Kvete od října do prosince.
Gaultheria crassa
Popis: Bohatě větvený keř, zhruba 100 cm vysoký, s větvemi řídce štětinatě chlupatými. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, široce eliptické, 7–15(–25) mm dlouhé a 5–7(–10) mm široké, dužnaté, kožovité, na bázi klínovité až zaokrouhlené, na okraji vroubkované, na vrcholu zaokrouhlené až špičaté. Květenství je terminální nebo axilární, hroznovité, asi 4 cm dlouhé, někdy až latnaté; listeny jsou podlouhlé až trojúhelníkovité, asi 2 mm dlouhé; kališní cípy jsou trojúhelníkovité až vejčité, 2,5–3 mm dlouhé, špičaté; koruna je baňkovitá, až 3,5 mm dlouhá, bílá, cípy jsou trojúhelníkovité, tupé. Plodem je tobolka dosahující zhruba 2 mm v průměru.
Záměny: Na Novém Zélandu se vyskytuje ještě další poněkud podobný druh Gaultheria rupestris, jehož větve jsou výrazněji štětinatě chlupaté a listy jsou spíše eliptické až kopinaté, 20–45(–57) mm dlouhé a 6–20(–25) mm široké.
Gaultheria crassa
Gaultheria crassa
Fotografoval Mário Duchoň, dne 10. 12. 2016 (Nový Zéland, South Island).