Syn.: Arbutus mucronata L. f., Brossaea philippiana Kuntze, Pernettya angustifolia Lindl., Pernettya litoralis Phil., Pernettya mucronata (L. f.) Gaudich. ex A. Spreng., Pernettya oblongifolia Hombr., Pernettya ovalifolia Hombr., Pernettya parvifolia Phil., Pernettya rupicola Phil.
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Gaultheria mucronata
Rozšíření: Roste na jihu Jižní Ameriky: v Chile na jih od 37. rovnoběžky, v Argentině od 31. rovnoběžky, zasahuje až na Ohňovou zemi. Druh byl zavlečen i na Nový Zéland.
Ekologie: Stanovištěm jsou řídké lesy a křoviny na vlhkých místech, také roste na přechodech do mokřadů a rašelinišť. Od hladiny moře až do nadmořské výšky 700 m.
Gaultheria mucronata
Popis: Bohatě větvený keř vysoký až 2 m. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, vejčité až kopinaté, 7–14(–19) mm dlouhé a 2,5–7,5(–9) mm široké, lysé, na líci lesklé, na bázi klínovité, na ztloustlém okraji pilovité, špičaté a zakončené krátkým hrotem. Pětičetné květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů; květní stopky jsou 5–12 mm dlouhé, řídce chlupaté, s jediným malým listenem; kalich má trojúhelníkovitě vejčité, (1,6–)2–2,7 mm dlouhé, zelené, celokrajné cípy; koruna je baňkovitá, (2,8–)4–4,5(–6) mm dlouhá, bílá nebo narůžovělá, s tupými, trojúhelníkovitými, ven vyhnutými cípy; tyčinek je 10; semeník je svrchní. Plodem je kulovitá, bílá, růžová nebo fialová bobule (5–)8–10 mm v průměru.
Záměny: Na Ohňové zemi roste spolu s dalšími 2 druhy rodu (Gaultheria pumila a Gaultheria antarctica). Od obou se liší statnějším vzrůstem a osinkatě zakončenou špičkou listů.
Gaultheria mucronata
Gaultheria mucronata
Gaultheria mucronata
Fotografoval Jindřich Houska, dne 19. 2. 2011 (Argentina, Ohňová země, cestou z Ushuaia do Passo de la Oveja).